Zimowe problemy komunikacyjne usprawiedliwiają nieobecność w pracy

Kategoria: Stosunek pracy
Data: 28-01-2014 r.

Dyrektor szkoły nie powinien wyciągać konsekwencji wobec pracowników, którzy z powodu problemów komunikacyjnych nie dotarli do pracy. Jest to nieobecność usprawiedliwia, ale dla nauczycieli i pracowników nie przewiduje się za taki dzień wynagrodzenia. Nauczycieli obowiązują w tym przypadku regulacje Kodeksu pracy do którego odsyła Karta Nauczyciela.

Problemy z dotarciem do pracy w okresie zimy nie są zarezerwowane dla nauczycieli. Trudności komunikacyjne, szczególnie w przypadku dojazdu do szkół usytuowanych na terenach wiejskich dotyczą wszystkich pracowników, często również dyrektora szkoły. Zwykle skutkiem awarii i problemów jest spóźnienie, jednak zdarza się, że danego dnia pracownik w ogóle nie stawi się w szkole. Jeżeli w chwili wystąpienia trudności ma się pewność, że do pracy nie dotrze się w ogóle, należy niezwłocznie poinformować o tym pracodawcę. Wówczas nieobecność w pracy jest nieobecnością usprawiedliwioną.

Usprawiedliwiona nieobecność nie stanowi uchybienia obowiązkom

Karta Nauczyciela dopuszcza ukaranie nauczyciela karą dyscyplinarną w przypadku uchybienia godności zawodu nauczyciela lub obowiązkom (art. 71 ust. 1 Karta Nauczyciela). Należy jednak uznać, że niestawienie się w pracy z przyczyn losowych oraz poinformowanie pracodawcy o zaistniałej sytuacji nie stanowi uchybienia obowiązkom nauczycielskim. W związku z tym dyrektor szkoły nie powinien karać nauczyciela karami dyscyplinarnymi. Jednocześnie jednak należy do wiadomości nauczyciela musi dotrzeć informacja, iż nie otrzyma wynagrodzenia za dzień nieobecności.

 

Brak urlopu na żądanie dla nauczycieli – nieobecność bez wynagrodzenia

Prawo nie przewiduje dla nauczycieli możliwości skorzystania z tzw. urlopu na żądanie, które przysługuje pracownikom niepedagogicznym (art. 1672 Kodeks pracy). W związku z tym, za dzień usprawiedliwionej nieobecności nauczycielom nie przysługuje wynagrodzenie (art. 130 § 3 Kodeks pracy). Pracownik niepedagogiczny może otrzymać wynagrodzenie, jeżeli w powiadomi pracodawcę o woli skorzystania z urlopu na żądanie.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33469 )
Array ( [docId] => 33469 )