Działalność zarobkowa – zabroniona w trakcie urlopu zdrowotnego

Data: 02-07-2015 r.

W okresie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel nie może podejmować działalności o charakterze zarobkowym – zarówno w ramach dotychczasowego, jak i nowego stosunku pracy, a także innych form działalności. Naruszenie zakazu skutkuje odwołaniem z urlopu.

Urlop dla poratowania zdrowia, który przysługuje nauczycielom przedszkoli samorządowych, ma na celu zapewnienie możliwości poddania się zalecanemu leczeniu dla odzyskania pełnej zdolności do pracy i kontynuowania zatrudnienia.

Przepisy zakazują nawiązywania w trakcie urlopu zdrowotnego stosunku pracy, jak również podejmowania jakiejkolwiek innej działalności zarobkowej. Tym bardziej nauczyciel nie może wykonywać obowiązków w ramach aktualnego zatrudnienia. Może jednak podejmować każdy rodzaj działalności, która nie ma charakteru zarobkowego. Może on np. rozpocząć studia, brać udział w szkoleniach, uczestniczyć w wycieczce zakładowej.

W przypadku stwierdzenia, że w okresie urlopu zdrowotnego nauczyciel narusza powyższy zakaz, dyrektor przedszkola ma obowiązek odwołać go z urlopu i określić termin jego powrotu do pracy. Tym samym urlop nauczyciela ulega przerwaniu i nie może być już kontynuowany. Niestawiennictwo nauczyciela w pracy w dniu wyznaczonym przez dyrektora stanowi nieusprawiedliwioną nieobecność i uzasadnia wymierzenie nauczycielowi kary porządkowej.

Nauczyciele w przedszkolach niepublicznych nie korzystają z urlopu dla poratowania zdrowia.

Michał Kowalski, prawnik, specjalista prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37431 )
Array ( [docId] => 37431 )