Choroba pracownika przerywa urlop wypoczynkowy

Autor: Agnieszka Rumik
Data: 03-06-2015 r.

Przedłożenie przez pracownika niepedagogicznego zwolnienia lekarskiego przerywa jego urlop wypoczynkowy. Po powrocie do pracy ma on prawo wykorzystać pozostałą część urlopu w terminie ustalonym z pracodawcą.

Część urlopu nie wykorzystaną z powodu:

  1. czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,

  2. odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,

  3. odbywania ćwiczeń wojskowych albo przeszkolenia wojskowego przez czas do 3 miesięcy,

  4. urlopu macierzyńskiego

pracodawca jest zobowiązany udzielić w terminie późniejszym.

Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Jeżeli zatem wniosek urlopowy pracownika obejmował 14 dni urlopu, ale okres ten został przerwany z powodu przebywania na zwolnieniu lekarskim, to pracownik po powrocie do pracy korzysta z pozostałych dni urlopu (np. wykorzysta pozostałe 4 z 14 zaplanowanych dni urlopu) i w ten sposób spełni wymóg wykorzystania w jednej części 14 dni urlopu.

W przeciwnym razie mogłoby dojść do sytuacji, w której pracownik przerywający swoje urlopy zwolnieniami lekarskimi nigdy nie miałby możliwości wykorzystania 14 dni nieprzerwanego wypoczynku. Wymiar jego urlopu by się wyczerpał i nie dysponowałby 10-dniowym urlopem, który po zwolnieniu lekarskim mógłby jednorazowo wykorzystać.

Jeżeli zatem pracownik złożył wniosek urlopowy obejmujący co najmniej 14 dni urlopu, w trakcie którego wystąpiło zwolnienie lekarskie, to ten wniosek nie jest anulowany. Pracownik po powrocie ze zwolnienia i ustaleniu terminy wykorzystania urlopu, korzysta w dalszym ciągu z urlopu, o który zawnioskował przed zwolnieniem lekarskim.

Agnieszka Rumik, radca prawny

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37262 )
Array ( [docId] => 37262 )