Urlop okolicznościowy dla nauczycieli

Data: 01-04-2015 r.

Karta Nauczyciela nie reguluje kwestii urlopów okolicznościowych dla nauczycieli, dlatego dyrektor szkoły ma obowiązek udzielania go na zasadach określonych w  rozporządzeniu w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy. Dyrektor szkoły ustala zasady i sposób dokumentowania prawa do tego urlopu – zasady te powinny określać dokumenty w szkole.

Dyrektor szkoły nie może odmówić nauczycielowi udzielenia urlopu okolicznościowego w przypadku zaistnienia sytuacji wymienionych w rozporządzeniu w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy. Obowiązujące dokumenty w szkole nie mogą ograniczać praw przewidzianych dla nauczycieli prawem powszechnie obowiązującym.

Wymiar urlopu okolicznościowego dla nauczycieli

Dla nauczycieli przewiduje się zwolnienie od pracy:

  • 2 dni w przypadku –  w przypadku ślubu, urodzenia dziecka, zgonu i pogrzebu małżonka lub dziecka, ojca, matki, ojczyma, macochy nauczyciela,
  • 1 dzień – w przypadku ślubu dziecka zgonu i pogrzebu rodzeństwa, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu nauczyciela lub pod jego bezpośrednią opiekę 

(§ 15 rozporządzenie w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy).

Potwierdzenie okoliczności uprawniających do urlopu – dokumenty w szkole

Zasady usprawiedliwiania nieobecności w pracy muszą określać dokumenty w szkole – to dyrektor szkoły w regulaminie pracy wskazuje, w jaki sposób nauczyciel dokumentuje, że nabył prawo do skorzystania z urlopu okolicznościowego (art. 1041 § 1 pkt 9 kodeks pracy). Dokumenty w szkole mogą zawierać zapis, że urlop okolicznościowy dla nauczycieli jest udzielany na podstawie wniosku z dołączonym dokumentem stanowiącym uzasadnienie udzielenia zwolnienie od pracy. Jeżeli dyrektor szkoły nie uwzględni w regulaminie takiego zapisu, nie będzie miał podstaw do żądania od nauczyciela takiego zaświadczenia.

Marta Wysocka, specjalistka w zakresie prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36855 )
Array ( [docId] => 36855 )