Urlop zdrowotny nauczyciela - propozycja zmian od 2015 r. 

Data: 29-07-2014 r.

Karta Nauczyciela ma ograniczyć prawo do urlopu dla poratowania zdrowia. Resort edukacji chce wprowadzić od 2015 roku zmiany sprawiające, że urlop zdrowotny nauczyciela nie będzie przysługiwał zatrudnionym w tych placówkach doskonalenia nauczycieli, których nie prowadzą samorządy.

Do czasu wejścia w życie zmian, grono uprawnionych do korzystania z urlopu dla poratowania zdrowia, które obecnie określa Karta Nauczyciela nie zostanie zawężone. Urlop zdrowotny nauczyciela będzie dostępny dla nauczycieli wykonujących zadania bezpośrednio związane z zadaniami edukacyjnymi i doskonalącymi.

Urlop zdrowotny nauczyciela dla pracowników pedagogicznych

Zdaniem resortu edukacji pracownicy placówek doskonalenia nauczycieli, których nie prowadzą samorządy, wykonują zupełnie inne zadania niż w przypadku nauczycieli placówek samorządowych. W związku z tym nie ma konieczności, aby wobec nich stosowana była cała Karta Nauczyciela.

Jednym z przepisów spod obowiązywania którego należałoby wyłączyć pracowników placówek o zasięgu ogólnokrajowym, prowadzonych przez ministra edukacji oraz ministrów kultury i rolnictwa, jest uprawnienie do korzystania z urlopu zdrowotnego nauczyciela.

Inne zadania dla nauczycieli placówek doskonalenia

Resort edukacji zauważa, że wykonywany zakres obowiązków może być powierzony osobom niebędących nauczycielami, których w ogóle nie dotyczy Karta Nauczyciela. W związku z tym nie ma potrzeby, aby osoby zatrudnione w niektórych placówkach doskonalenia nauczycieli wciąż korzystały z uprawnienia, jakim jest urlop zdrowotny nauczyciela.

Źródło: Projekt ustawy zmieniającej ustawę o systemie oświaty

Marta Wysocka, specjalistka w zakresie prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Polecamy kancelarię:

Array ( [docId] => 35415 )
Array ( [docId] => 35415 )

Array ( [docId] => 35415 )