Wezwanie do sądu – dyrektor szkoły ma obowiązek zwolnić nauczyciela

Data: 02-04-2015 r.

Dyrektor szkoły nie może odmówić nauczycielowi zwolnienia od pracy w celu stawienia się przed sądem. Nie jest także dopuszczalne, aby dyrektor szkoły sugerował skorzystanie z bezpłatnego urlopu nauczyciela. Wyjątkiem jest dla nauczycieli wezwanie przed sąd kościelny – w takim przypadku przepisy nie nakazują udzielenia zwolnienia od pracy.

Dyrektor szkoły jako pracodawca jest zobowiązany do udzielenia nauczycielowi zwolnienia od pracy na czas niezbędny do stawienia się na wezwanie organu administracji rządowej lub samorządu terytorialnego, sądu, prokuratury, policji albo organu prowadzącego postępowanie w sprawach o wykroczenia (§ 6 rozporządzenia w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy).

O wezwaniu należy powiadomić niezwłocznie po jego otrzymaniu

Przepisy prawa nie wskazują terminu w jakim należy powiadomić dyrektora szkoły o nieobecności wywołanej wezwaniem przed sąd. Wskazuje się jednak, że należy zrobić to niezwłocznie – wówczas dyrektor szkoły będzie miał czas na zorganizowanie doraźnych zastępstw dla nauczycieli. Niewywiązanie się nauczyciela z obowiązku poinformowania dyrektora szkoły bez nieuzasadnionej zwłoki może  być uznane za rażące niedbalstwo i stanowić ciężkie naruszenie obowiązku pracowniczego (wyrok SN I PK 639/03). Należy pamiętać, że dla nauczycieli nie przewiduje się urlopu na żądanie.

Wezwanie do sądu kościelnego – bezpłatny urlop nauczyciela

Zwolnienie od pracy nie jest przewidziane dla nauczycieli wzywanych przed sądy metropolitarne. Nauczyciel może stawić się na takie wezwanie, jeżeli dyrektor szkoły wyrazi zgodę na udzielenie urlopu bezpłatnego (art. 175 §1 kodeksu pracy). Należy jednak podkreślić, że bezpłatny urlop nauczyciela nie musi zostać udzielony, jeżeli jego nieobecność miałaby zdezorganizować pracę szkoły. Trzeba także pamiętać, że dla nauczycieli nie przewiduje się urlopu na żądanie.

Marta Wysocka, specjalistka w zakresie prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36864 )
Array ( [docId] => 36864 )