Trzeba pamiętać, że nawet uzyskanie interpretacji potwierdzającej prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków na napoje alkoholowe spożywane zwyczajowo podczas spotkań biznesowych z kontrahentami nie wyklucza ryzyka szczegółowej weryfikacji dowodów zgromadzonych przez podatnika na okoliczność poniesienia tych wydatków trakcie postępowania podatkowego. Organy podatkowe mogą w szczególności badać, czy z całokształtu zgromadzonego materiału dowodowego wynika, że poniesienie wydatku było celowe i racjonalne z punktu widzenia prowadzonej działalności gospodarczej i mogło mieć potencjalny wpływ na przychody podatnika (ich zwiększenie, zabezpieczenie lub zachowanie). Należy dążyć do zgromadzenia jak największej ilości dowodów (w tym dokumentów) potwierdzających zasadność ich poniesienia w prowadzonej działalności gospodarczej.
Alkohol (niekiedy) może być kosztem podatkowym
Zmienia się stanowisko fiskusa wobec kwestii zaliczania wydatków na alkohol do kosztów uzyskania przychodów. Największe szanse na zaliczenie tych wydatków do kosztów są w sytuacji, gdy alkohol podawany jest w czasie spotkań biznesowych z kontrahentami.
Na podstawie Ordynacji podatkowej jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. Podatnik ma możliwość wykorzystania wszelkich dostępnych środków dowodowych w celu wykazania, że określony wydatek został faktycznie poniesiony w celu uzyskania przychodu. Sama faktura za zakup napojów alkoholowych nie będzie wystarczającym dowodem wskazującym na istnienie związku poniesionego kosztu z przychodami. Organy podatkowe wyjaśniają, że jeżeli spotkanie dotyczyło spraw biznesowych, wówczas w dokumentacji poniesionego kosztu, obok samej faktury za zakup napojów alkoholowych, powinna znaleźć się dodatkowo lista uczestników spotkania, podsumowanie jego efektów czy nawet umowy zawarte w wyniku tych spotkań. Trzeba jednak pamiętać, że w razie postępowania podatkowego, ostateczna ocena dokumentacji kosztowej dokonywana jest przez organ podatkowy uznaniowo i mogą zostać one zakwestionowane.
Możliwość uwzględnienia w kosztach podatkowych napojów alkoholowych podawanych podczas spotkań biznesowych może dotyczyć jedynie alkoholu podawanego w postaci symbolicznej i zwyczajowo oferowanego w takich sytuacjach.
Wydatki, które przedsiębiorca poniesie na napoje alkoholowe i bezalkoholowe zwyczajowo podawane podczas spotkań z kontrahentami dotyczących działalności gospodarczej, można zaliczyć do kosztów podatkowych. Trzeba przy tym jednak pamiętać o właściwej dokumentacji wydanych sum. Nie wystarczą same faktury, warto mieć też np. listę uczestników spotkania, zawarte umowy, wyniki negocjacji biznesowych itp.
Zobacz także:
