Do kosztów podatkowych nie wlicza się programu artystycznego

Kategoria: CIT
Autor: Sylwia Maliszewska
Data: 03-10-2014 r.

Koszty programu artystycznego stanowią koszty reprezentacji, jeżeli są ponoszone w ramach organizowanych szkoleń produktowych na usługę szkoleniową. Nie mogą wówczas być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.

Do kosztów uzyskania przychodów można wliczyć wynajmem lokalu, wynagrodzenie osób z zewnątrz prowadzących szkolenie, nagłośnienie, usługę hotelową dla klientów, catering dla klientów i pracowników.

 

Często podatnicy, by zwiększyć udział w rynku oraz przychody ze sprzedawanych produktów, organizują nieodpłatne szkolenia produktowe, w których udział biorą zarówno pracownicy, jak i klienci. Szkolenia mają charakter informacyjny oraz instruktażowy. W ramach szkoleń przedsiębiorstwo ponosi wydatki na wynajem lokalu, wynagrodzenia osób z zewnątrz prowadzących szkolenie, catering wewnętrzny i zewnętrzny, koszty nagłośnienia, koszty programu artystycznego (koszty usługi hotelowej zarówno dla artystów, jak i klientów spółki). Wydatki są dokumentowane odrębnymi fakturami VAT wystawionymi przez poszczególnych dostawców. Organy skarbowe najczęściej wymagają, by wydatków tych nie można było zaliczać do kosztów podatkowych.

Fiskus opowiada się za tym, by wydatków przeznaczonych na organizację szkoleń nie rozpatrywać łącznie. Konieczny jest podział na poszczególne grupy wydatków, których to kwalifikacja dla celów podatkowych może być różna. Wydatków ponoszonych na usługę hotelową dla artystów nie można uznać za element niezbędny dla realizacji celów szkoleniowych, a ich poniesienie nie służy reklamowaniu produktów oferowanych przez firmę podatnika, lecz ma charakter reprezentacyjny.

Aby można było zaliczyć tego rodzaju wydatek do kosztów uzyskania przychodów, zasadniczym celem organizacji występów artystycznych musi być reklama produktów lub firmy podatnika (reklama ma wtedy formę programu artystycznego). Program artystyczny (oraz noclegi dla artystów) mają na celu jedynie wykreowanie pozytywnego obrazu spółki i stworzenie miłej atmosfery podczas szkolenia. Zatem są wyłączone z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT.

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 13 sierpnia 2014 r. (nr ILPB3/423-309/13/14-S/JG)

Sylwia Maliszewska, specjalista w zakresie podatków

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35819 )
Array ( [docId] => 35819 )