Kwoty za posiłki na spotkaniach służbowych dostarczane przez firmę cateringową – dowiedz się, czy można je odliczyć

Kategoria: CIT
Autor: Sylwia Maliszewska
Data: 16-01-2018 r.

Czy firma zamawiająca posiłki na spotkania może zaliczyć te wydatki do kosztów podatkowych? Wyjaśniamy to, publikując również stanowisko dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Wydatki na zakup posiłków przeznaczonych na spotkania z współpracownikami i kontrahentami w celu koordynacji pracy nad projektami spełniają przesłanki wynikające z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT i tym samym mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów – wynika z interpretacji indywidualnej o nr 0115-KDIT2-3.4010.272.2017.1.JS.

Zarys problemu

 

Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy zajmującego doradztwem w zakresie informatyki, który tworzy m.in. strony internetowe, kampanie reklamowe, aplikacje internetowe i mobilne. W tym zakresie współpracuje z innymi podmiotami będącymi zleceniobiorcami, zlecając im wykonywanie poszczególnych modułów oprogramowania, stanowiących elementy projektów Wnioskodawcy.

W celu koordynacji prac nad projektami kontrahenci wykonujący te elementy regularnie spotykają się z przedstawicielami przedsiębiorcy w jego siedzibie,  gdzie pracują na bieżąco nad zleconymi im projektami.  Spotkania często trwają wiele godzin. W celu poprawy efektywności organizowanych spotkań i zwiększenia wydajności pracy zleceniobiorców przedsiębiorca zamierza zamawiać ciepłe posiłki w firmie cateringowej z dowozem do siedziby, z których oprócz pracowników korzystaliby również jego kontrahenci obecni na spotkaniach.

Wątpliwości dotyczyły tego, czy podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki na zakup posiłków dostarczanych przez firmę cateringową do jego siedziby na regularnie organizowane spotkania ze współpracownikami i kontrahentami w celu koordynacji pracy nad projektami. Podatnik uważał, że tak, z czym zgodził się organ podatkowy.

Stanowisko organu podatkowego

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przypomniał, że za wydatki na zakup żywności, napojów i usług gastronomicznych, wyłączone z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT należy uznać te, których wyłącznym bądź dominującym celem jest stworzenie pewnego wizerunku podatnika, stworzenie dobrego obrazu jego firmy, czy działalności, wykreowanie pozytywnych relacji z uczestnikami spotkań.

Sfinansowanie posiłków dla zleceniobiorców i współpracowników obecnych na regularnych spotkaniach roboczych i koordynacyjnych w siedzibie przedsiębiorcy podniesie efektywność tych spotkań, zwiększając wydajność pracy i skracając czas wykonywania zleconych im prac. Przyczyni się również do poprawy jakości wykonywanych zleceń, pozwalając na lepszą koncentrację na zleconych zadaniach i przede wszystkim skróci czas potrzebny na wykonanie projektu pozwalając na wcześniejszą sprzedaż projektu i tym samym uzyskanie większego przychodu w krótszym czasie. W konsekwencji poniesione wydatki można zaliczyć do kosztów podatkowych

Realne skutki

Wydatki poniesione na zakup posiłków, które dostarczane są przez firmę cateringową do siedziby spółki na regularnie organizowane spotkania z współpracownikami i kontrahentami w celu koordynacji pracy nad projektami, nie podlegają wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT.

Interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 6 grudnia 2017 r., nr 0115-KDIT2-3.4010.272.2017.1.JS

Czytaj także w PortaluFK:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40836 )
Array ( [docId] => 40836 )