Niskie obroty pozwalają na rezygnację z prowadzenia ksiąg rachunkowych

Kategoria: CIT
Autor: Katarzyna Trzpioła
Data: 14-09-2015 r.

Przepisy bilansowe i podatkowe pozwalają zrezygnować z prowadzenia ksiąg rachunkowych. Trzeba jednak spełnić dopełnić pewnych obowiązków i spełnić kilka warunków. Jednym z nich jest utrzymanie poziomu przychodów netto poniżej ustalonego ustawą poziomu.

Z dyspozycji art. 24a ust. 4 ustawy o PIT wynika, że obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych dotyczy osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody za poprzedni rok podatkowy wyniosły w walucie polskiej, co najmniej równowartość kwoty określonej w euro w przepisach o rachunkowości.

Na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości przepisy tej ustawy stosuje się do mających siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej m.in. osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych, spółek partnerskich, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły, co najmniej równowartość w walucie polskiej 1 200 000 euro.

W sytuacji, gdy takie jednostki nie przekroczą 1 200 000 euro odpowiednich przychodów, można prowadzić  podatkową księgę przychodów i rozchodów. Nie ma przy tym znaczenia, że w poprzednim roku prowadzono księgi rachunkowe.

Kwoty wyrażone w euro przelicza się na walutę polską według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedzającego rok podatkowy, czyli jest to kurs z 1 października 2015 r., który będzie determinować wartość limitu 1 200 000 euro w przeliczeniu na złote polskie.

Przejście z ksiąg rachunkowych na księgę podatkową wiązać się będzie z pewnymi obowiązkami. Na dzień 31 grudnia 2015 r. trzeba będzie zamknąć księgi rachunkowe i sporządzić sprawozdanie finansowe, zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości. Oznacza to m.in. obowiązek przeprowadzenia inwentaryzacji i wyceny na dzień bilansowy towarów, materiałów, wyrobów gotowych, produkcji w toku i innych składników aktywów i pasywów.

Natomiast na dzień 1 stycznia 2016 r. trzeba będzie założyć księgę podatkową. W takim przypadku na ten dzień powinien zostać sporządzony remanent początkowy, tj. spis z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów. Spis ten należy wycenić w ciągu 14 dni od dnia jego zakończenia według zasad określonych w § 29 rozporządzenia ministra finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2014 r. poz. 1037 ze zm.).

Po przejściu na PKPiR może okazać się konieczne założenie też ewidencji sprzedaży. Dotyczy to tych podatników, którzy powierzają jej prowadzenie PKPiR na zlecenie biuru rachunkowemu. Oni muszą prowadzić w miejscu wykonywania działalności ewidencję sprzedaży.

Przechodząc na księgę podatkową podmioty  mają obowiązek zawiadomić o tym, w formie pisemnej, naczelnika urzędu skarbowego. Trzeba to zrobić w ciągu  20 dni od założenia księgi.

dr Katarzyna Trzpioła

Tagi: pkpir

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37889 )
Array ( [docId] => 37889 )