Opłata wstępna w leasingu jest pośrednim kosztem podatkowym

Kategoria: CIT
Data: 27-05-2013 r.

Opłaty z tytułu czynszu inicjalnego i zerowego wynikające z zawartej umowy leasingu operacyjnego powinny zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w pełnej wysokości jednorazowo z chwilą ich poniesienia.

Podatnik spytał ministra finansów, czy opłata wstępna (czynsz inicjalny) oraz czynsz zerowy powinny zostać zaliczone w koszty uzyskania przychodów jednorazowo, w dniu otrzymania faktur, czy też powinny być rozliczane przez cały okres trwania umowy leasingowej.

 

Związek poniesionego wydatku w postaci opłaty wstępnej (czynszu inicjalnego, czynszu zerowego) w związku z zawartą umową leasingu operacyjnego z uzyskiwanymi przez spółkę przychodami nie ma charakteru bezpośredniego. W związku z tym opłaty te stanowią pośrednie koszty podatkowe potrącalne w dacie ich poniesienia – wyjaśnił dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 19 kwietnia 2013 r., nr ILPB3/423-8/08/13-S/EK.

Organ podatkowy przyznał rację podatnikowi. Wyjaśnił, że rozstrzygając kwestię momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wskazanych w stanie faktycznym opłat, należy brać pod uwagę ogólne zasady potrącania kosztów, które zostały uregulowane w art. 15 ustawy o CIT.

Organ podatkowy wyjaśnił, że koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody. Natomiast koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Źródło: Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 19 kwietnia 2013 r., nr ILPB3/423-8/08/13-S/EK

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30728 )
Array ( [docId] => 30728 )