Spółka zorganizowała uroczyste otwarcie nowego zakładu. Impreza składała się z następujących części: formalnej – obejmującej uroczystość powitalną, bankietowej – w trakcie której miały miejsce przemówienia oraz tanecznej - prowadzonej DJ-a. Wątpliwości dotyczyły tego, czy wydatki poniesione na zorganizowanie imprezy można w całości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
Pamiętaj, że nie wszystkie wydatki na otwarcie zakładu to reklama
Organizacja imprezy firmowej wiąże się ze sporymi kosztami. Trzeba przy tym uważać, bo niektóre wydatki mogą zostać przez skarbówkę uznane za reprezentację. Takie wnioski płyną z najnowszej interpretacji indywidualnej dyrektora KIS. Poznaj szczegóły.
Jakie stanowisko zajął organ podatkowy
Dyrektor KIS uznał, że wydatki, jakie spółka poniosła w związku z organizacją części tanecznej uroczystości noszą znamiona reprezentacji. Dominującym celem takich wydatków było stworzenie pewnego wizerunku podatnika, stworzenie dobrego obrazu jego firmy czy działalności, wykreowanie pozytywnych relacji z klientami. Zdaniem organu podatkowego, że sposób uznać, takie wydatki mogą przyczynić się w jakikolwiek sposób do osiągania przez przedsiębiorstwo przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Dlatego też jako koszty reprezentacji, wskazane w art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT, nie mogą zostać przez spółkę zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Praktyczne konsekwencje tego stanowiska
- Wydatki na otwarcie nowego zakładu poniesione na część formalną i bankietową mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Celem części formalnej oraz bankietowej była szeroko rozumiana promocja i reklama.
- Sumy wydane na organizację części tanecznej to reprezentacja, a więc takie wydatki są wyłączone z kosztów podatkowych.
Interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, nr 0111-KDIB1-1.4010.513.2018.2.NL
