Pamiętaj, że nie wszystkie wydatki na otwarcie zakładu to reklama

Kategoria: CIT
Autor: Sylwia Maliszewska
Data: 10-05-2019 r.

Organizacja imprezy firmowej wiąże się ze sporymi kosztami. Trzeba przy tym uważać, bo niektóre wydatki mogą zostać przez skarbówkę uznane za reprezentację. Takie wnioski płyną z najnowszej interpretacji indywidualnej dyrektora KIS. Poznaj szczegóły.

Spółka zorganizowała uroczyste otwarcie nowego zakładu. Impreza składała się z następujących części: formalnej – obejmującej uroczystość powitalną, bankietowej – w trakcie której miały miejsce przemówienia oraz tanecznej - prowadzonej DJ-a. Wątpliwości dotyczyły tego, czy wydatki poniesione na zorganizowanie imprezy można w całości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Jakie stanowisko zajął organ podatkowy

 

Dyrektor KIS uznał, że wydatki, jakie spółka poniosła w związku z organizacją części tanecznej uroczystości noszą znamiona reprezentacji. Dominującym celem takich wydatków było stworzenie pewnego wizerunku podatnika, stworzenie dobrego obrazu jego firmy czy działalności, wykreowanie pozytywnych relacji z klientami. Zdaniem organu podatkowego, że sposób uznać, takie wydatki mogą przyczynić się w jakikolwiek sposób do osiągania przez przedsiębiorstwo przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Dlatego też jako koszty reprezentacji, wskazane w art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT, nie mogą zostać przez spółkę zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.


Praktyczne konsekwencje tego stanowiska

  • Wydatki na otwarcie nowego zakładu poniesione na część formalną i bankietową mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Celem części formalnej oraz bankietowej była szeroko rozumiana promocja i reklama.
  • Sumy wydane na organizację części tanecznej to reprezentacja, a więc takie wydatki są wyłączone z kosztów podatkowych.


 

Interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, nr 0111-KDIB1-1.4010.513.2018.2.NL

 

Sylwia Maliszewska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41062 )
Array ( [docId] => 41062 )