Potwierdzeniem zapłaty gotówką może być adnotacja

Kategoria: CIT
Data: 19-08-2013 r.

Posiadanie dokumentu potwierdzającego zapłatę jest niezbędne, aby przedsiębiorca mógł uniknąć konieczności korekty kosztów uzyskania przychodu. Jeśli faktury są opłacone gotówką, sprzedawca może sporządzić na fakturze adnotacje „zapłacono gotówką”. Taka adnotacja może być potwierdzeniem zapłaty faktury przez kontrahenta. 

Zgodnie z art. 15b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnik jest zobowiązany do zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów w przypadku nieuregulowania zobowiązania w terminach określonych w przepisie.

A zatem dokonanie czynności faktycznej, jaką jest uregulowanie danej należności, powinno zwalniać podatnika z obowiązku stosowania powołanego przepisu, czyli z obowiązku korekty kosztów. Jednak w razie ewentualnej kontroli podatkowej istotne będzie posiadanie przez podatnika dowodów, które potwierdzają dokonanie zapłaty.

W przypadku należności opłacanych gotówką najlepszym dowodem zapłaty będzie, adnotacja sprzedawcy na dokumencie potwierdzającym transakcję, że zobowiązanie zostało zapłacone. Taką adnotacją jest m.in. zapis na fakturze – „zapłacono gotówką”.

 

Dobrze byłoby, gdyby taka adnotacja znajdowała się na fakturach otrzymywanych przez pracownika, w razie dokonywania przez niego zakupów w imieniu firmy. Dokument KW potwierdzający zwrot należności pracownikowi czy też rozliczenie zaliczki nie stanowi bowiem dowodu zapłaty za fakturę, a jedynie dowód przekazania środków pieniężnych pracownikowi.

Niemniej, w razie braku odpowiedniej adnotacji na dokumencie sprzedaży wymienione w pytaniu dokumenty mogą być wykorzystane przy dowodzeniu, że należność została opłacona. Posiadanie ww. dokumentów wraz z np. oświadczeniem pracownika, że zobowiązanie zostało przez niego uregulowane, powinno stanowić wystarczający dowód uregulowania zobowiązania.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30740 )
Array ( [docId] => 30740 )