Ryczałt z tytułu używania samochodu służbowego do celów prywatnych brany jest pod uwagę przy ustalaniu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Ryczałt naliczany jest zarówno w przypadku samochodów osobowych, jak również ciężarowych. Podróż samochodem służbowym z domu do pracy i z powrotem nie jest jednoznacznie uznawana za wykorzystanie auta dla celów prywatnych. Użycie samochodu do celów prywatnych w dni wolne od pracy powoduje konieczność naliczenia przychodu.
Ryczałt za używanie samochodów do celów służbowych
Pracownik, który wykorzystuje służbowy samochód w celach prywatnych uzyskuje przychód w zryczałtowanej wysokości i od tak ustalonego przychodu pracodawca powinien pobrać zaliczkę na podatek.
Zgodnie z art. 12 ust. 2a ustawy o PIT, wartość pieniężną nieodpłatnego świadczenia przysługującego pracownikowi z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych ustala się w wysokości:
- 250 zł miesięcznie – dla samochodów o pojemności silnika do 1600 cm3;
- 400 zł miesięcznie – dla samochodów o pojemności silnika powyżej 1600 cm3.
Naliczenie ryczałtu nie dotyczy wyłącznie samochodów osobowych. Jeżeli pracownik używa ciężarowego samochodu służbowego do celów prywatnych (np. przewiezienie materiałów budowlanych w celu wykonywania remontu w swoim mieszkaniu), to również należy rozpoznać przychód na podstawie powyższego przepisu.
Ustawodawca nie definiuje w praktyce czym jest wykorzystanie samochodu służbowego do celu prywatnego, w szczególności nie stwierdza czy sytuacja taka ma miejsce, gdy pracownik jeździ autem służbowym z domu do miejsca pracy i z powrotem. W ocenie organów podatkowych nie ma jednoznacznego stanowiska w tym zakresie. Są interpretacje, w których fiskus stwierdza, że przychód w tej sytuacji nie powstaje, ale zostały również wydane te, w których utrzymuje się, że przychód powinien zostać rozpoznany.
Obecnie zarówno przyjęcie stanowiska, że przychód powstaje, jak i że nie powstaje rodzi ryzyko podatkowe. W pierwszym przypadku, jeśli firma rozpozna przychód pracowniczy i zaliczy go do swoich kosztów podatkowych, to w przypadku zajęcia przez Ministerstwo Finansów innego stanowiska podatnik zawyży swoje koszty podatkowe. Jeśli zaś firma nie rozpozna przychodu, a Minister Finansów uzna, że jednak przychód jest, to dojdzie do powstania zaległości podatkowej.
Zgodnie z art. 12 ust 2b ustawy o PIT, w przypadku wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych przez część miesiąca wartość świadczenia ustala się za każdy dzień wykorzystywania samochodu do celów prywatnych w wysokości 1/30 kwot określonych w ust. 2a. Zatem ryczałtu nie nalicza się tylko za te dni, w których samochód nie był wykorzystany do celów prywatnych. Jeśli zatem w dni wolne od pracy pracownik wykorzystał go do celów prywatnych np. pojechał z rodziną na wycieczkę, to przychód należy rozpoznać.
Zobacz także:
Tagi: samochód służbowy
