Spółka może prowadzić działalność w SSE i posiadać biuro poza nią

Kategoria: CIT
Autor: Piotr Kowalski
Data: 24-06-2015 r.

Przedsiębiorstwo działające w specjalnej strefie ekonomicznej dla celów określenia wysokości zwolnienia podatkowego, nie ma obowiązku organizacyjnego wydzielenia zarządu, biura oraz pracowników zlokalizowanych poza terenem SSE.

Specjalne strefy ekonomiczne to wyodrębnione administracyjnie obszary Polski, gdzie inwestorzy mogą prowadzić działalność gospodarczą na preferencyjnych warunkach. Niekiedy jednak spółki prowadzące działalność w SSE, jednocześnie posiadają biuro i zarząd w innej lokalizacji (poza strefą). Może to mieć związek np. z tym, że spółka chce utrzymywać siedzibę zarządu w dużym mieście wojewódzkim ze względu na dostęp do urzędów, instytucji i łatwiejszy kontakt z kontrahentami.

W takiej właśnie sprawie wypowiedział się niedawno Naczelny Sąd Administracyjny. Chodziło o spółkę, działającą w specjalnej strefie ekonomicznej, ale poza nią posiadającą biuro i zarząd. Spółka nie była pewna, czy dla celów określenia wysokości zwolnienia podatkowego ma obowiązek organizacyjnego wydzielenia zarządu, biura oraz pracowników zlokalizowanych poza terenem strefy z działalności prowadzonej w SSE.

Zdaniem organu podatkowego fakt zlokalizowania poza strefą zarządu oraz biura zapewniającego obsługę administracyjną zarządu, a także w pewnym zakresie fabryki zlokalizowanej na terenie strefy, powoduje powstanie obowiązku wyodrębnienia kosztów generowanych poza strefą.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie był jednak innego zdania. Uznał, że czynności zarządu i jego biura polegają na administrowaniu spółką, na kierowaniu nią i prowadzeniu jej spraw, jednak same w sobie nie stanowią działalności gospodarczej. Sąd uznał, że dla potrzeb zwolnienia podatkowego przewidzianego w art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT, nie ma obowiązku organizacyjnego wydzielenia zarządu, jego biura i pracowników spoza strefy.

Źródło:

Wyrok NSA w Warszawie z 22 maja 2015 r., II FSK 114/13

Piotr Kowalski

Tagi: sse

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37484 )
Array ( [docId] => 37484 )