Wprowadzenie do ustawy o CIT klauzuli przeciwko nadużyciom

Kategoria: CIT
Autor: Grzegorz Magdziarz
Data: 12-11-2015 r.

Zgodnie z ogólną unijną zasadą, z podatku zwolnione powinny być dywidendy wypłacane przez spółkę córkę na rzecz spółki matki, jeśli ta ostatnia ma co najmniej 10 proc. udziałów w spółce córce (przez okres minimum dwóch lat). W nowelizacji ustawy o CIT znajdą się przepisy doprecyzowujące, że zwolnienie nie obejmie sytuacji, gdy dywidenda została wypłacona w efekcie fikcyjnych uzgodnień, które nie odzwierciedlają gospodarczej rzeczywistości, a ich głównym celem było uzyskanie podatkowego zwolnienia.

W szczególności w 2016 r. do ustawy o CIT będzie wprowadzony art. 22c, zgodnie z którym zwolnienie z podatku u źródła mające zastosowanie (w przypadku spełnienia określonych warunków) do wypłat dywidend i innych dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych przez spółki zależne na rzecz spółek dominujących, nie będzie miało zastosowania w przypadku gdy doszło do uzgodnień między podmiotami powiązanymi, które nie mają rzeczywistego charakteru i służą głównie uzyskaniu korzyści podatkowej (tj. zwolnienia). Zgodnie z nowymi przepisami, umowa lub inna czynność prawna nie ma rzeczywistego charakteru w zakresie, w jakim nie jest dokonywana z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych. Dotyczy to sytuacji, gdy w drodze danej czynności, przenoszona jest własność udziałów (akcji) spółki wypłacającej dywidendę lub spółka osiąga przychód (dochód), wypłacany następnie w formie dywidendy lub innego przychodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

 

Klauzula przeciwko nadużyciom wprowadzona do ustawy o CIT będzie miała zastosowanie do dochodów osiągniętych od dnia 1 stycznia 2016 r. (względnie od pierwszego dnia roku podatkowego rozpoczętego po 31 grudnia 2015 r. – w przypadku podatników posiadających rok podatkowy inny niż kalendarzowy). W świetle powyższej zmiany zdaniem ekspertów rekomendowana jest analiza istniejących struktur kapitałowych pod kątem wprowadzonych przepisów.

Grzegorz Magdziarz, biegły rewident

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38023 )
Array ( [docId] => 38023 )