Wydatki na badania krwi można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

Kategoria: CIT
Autor: Sylwia Maliszewska
Data: 07-10-2014 r.

Przedsiębiorca, który sfinansuje pracownikom nieobowiązkowe badania analityczne krwi, wydane środki może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Podatnik ma jednak obowiązek wykazania istnienia związku poniesionych wydatków z przychodami.

Niekiedy zdarza się, że pracodawcy chcą sfinansować pracownikom dodatkowe badania analityczne krwi, które nie są obowiązkowe. Mogą one służyć np. do ogólnej oceny funkcjonowania organizmu każdego pracownika, przyczyniać się do ustalenia powodów osłabienia czy braków koncentracji lub nerwowości.  

 

Jak wyjaśnił Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, wydatki poniesione na sfinansowanie jednorazowych badań analitycznych krwi na rzecz pracowników mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Jak uzasadnił organ wyniki tych badań mogą przyczynić się do poprawy stanu zdrowia pracowników, co przełoży się na efektywność wykonywanej pracy. Takie wydatki związane są z prowadzoną działalnością gospodarczą, mają związek z osiąganymi przychodami. Mogą zatem przyczynić się do zwiększenia źródła przychodów.

Organ skarbowy podkreślił, że prawidłowe zaliczenie wydatków do kosztów uzyskania przychodów uwarunkowane jest wykazaniem przez podatnika jego celowości i związku z przychodem, jak i prawidłowym ich udokumentowaniem. Organ podatkowy przypomniał tym samym, że podatnik ma obowiązek wykazania związku z poniesionych wydatków z przychodami. Związek taki istnieje w przypadku nieobowiązkowych badań analitycznych krwi pracowników.

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 11 września 2014 r., nr ITPB3/423-258/14/PS

Sylwia Maliszewska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35846 )
Array ( [docId] => 35846 )

Array ( [docId] => 35846 )