Zmiany w podatkach, które sprawią najwięcej kłopotów w 2016 r.

Kategoria: CIT
Data: 26-01-2016 r.

Stosowanie nowych przepisów VAT dotyczących prewspółczynnika, nowe zasady naliczania odsetek od zaległości podatkowych, czy zmiany w podatkach dochodowych, w tym nowa ulga na innowacyjność - takie m.in. regulacje sprawiają księgowym najwięcej kłopotów. Dziś wyjaśniamy te wątpliwości.

Wraz z początkiem roku obowiązuje wiele zmian w podatkach, i choć część nowych regulacji wprowadza rozwiązania korzystne, to są też takie, które nie do końca są zrozumiałe.

Zmiany w VAT

Od 1 stycznia obowiązują przepisy dotyczące tzw. prewspółczynnika. Pojawiają się wątpliwości, kogo tak naprawdę dotyczą te zmienione przepisy.

Pamiętajmy, że muszą je stosować ci podatnicy, którzy oprócz sprzedaży podatkowanej wykonują również czynności leżące poza zakresem VAT.

Nowe przepisy określają zasady odliczeń częściowych w przypadkach, gdy podatnicy dokonują zakupów towarów i usług wykorzystywanych zarówno do celów wykonywanej działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza – czyli leżącymi poza regulacjami ustawy o VAT. Na podstawie tych regulacji kwota podatku naliczonego jest w takich sytuacjach obliczana na podstawie nowego rodzaju proporcji – tzw. prewspółczynnika, zwanego też niekiedy preproporcją.

Konieczność ustalania prewspółczynnika dotyczy wyłącznie  przedsiębiorców i podmiotów działających w innej sferze podatkowej (np. jednostek samorządu terytorialnego czy fundacji). Zmiany nie obejmują natomiast tych przedsiębiorców, którzy uzyskują również obroty niegenerujące podatku należnego i niekorzystające ze zwolnienia z VAT.

Ordynacja podatkowa

Nowelizacja Ordynacji podatkowej wprowadziła nowe zasady naliczania odsetek od zaległości podatkowej.

Stawka podstawowa to suma podwójnej stopy kredytu lombardowego i 2%. Dzisiaj wynosi  8%. Obniżona stawka odsetek wynosi 50% stawki podstawowej. Taką stawkę zastosują podatnicy, którzy sami ujawnią błędy i w określonym czasie uiszczą zaległości.

Zapamiętaj!

Podwyższona stawka, czyli  150% stawki podstawowej dotyczy wyłącznie zaległości podatkowych w zakresie VAT i podatku akcyzowego oraz cła.

Stawka 150% będzie stosowana, gdy zobowiązanie podatkowe zostało zaniżone o ponad 25% kwoty należnej i wyższej niż pięciokrotność minimalnego wynagrodzenia.

Warto też wiedzieć, że obecnie podatnik nie musi już osobiście płacić podatku. Może to za niego zrobić nie tylko małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha.

Za podatnika może daninę uiścić też aktualny właściciel przedmiotu hipoteki przymusowej lub zastawu skarbowego, jeżeli podatek zabezpieczony jest hipoteką przymusową lub zastawem skarbowym, a także  inny podmiot, w przypadku gdy kwota podatku nie przekracza 1000 zł.

Zmiany w podatkach dochodowych

Od 1 stycznia 2016 r. obowiązują przepisy dotyczące korekt przychodów oraz kosztów podatkowych wynikających ze zdarzeń mających wpływ na zmianę podstawy opodatkowania. Nowe regulacje nie mają zastosowania do faktur korygujących, których przyczyną wystawienia jest błąd rachunkowy popełniony na fakturze pierwotnej lub inna oczywista omyłka.

Warto wspomnieć o zmianie, która z pewnością ucieszy księgowych. Otóż od 1 stycznia 2016 r. przestał obowiązywać uciążliwy dla przedsiębiorców art. 15b ustawy o CIT oraz art. 24d ustawy o PIT wyłączający możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów niezapłaconych przez podatnika faktur.

Sporo wątpliwości pojawia się jednak przy innej zmianie dotyczącej podatków dochodowych. Chodzi mianowicie o ulgę na działalność badawczo-rozwojową.

Podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy będą chcieli skorzystać z odliczenia będą musieli w prowadzonej księdze albo w prowadzonych księgach rachunkowych, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej. Pamiętajmy, że koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały zwrócone w jakiejkolwiek formie.

Odliczenie nie przysługuje natomiast, gdy przedsiębiorca w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia.

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy za dany rok wystąpiła strata lub wielkość dochodu jest niższa od kwoty przysługujących odliczeń, odliczenia – odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części – dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie trzy lata podatkowe następujące bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.

W przypadku podatników PIT odliczenie należy wykazać w zeznaniu, w którym rozliczane są przychody ze źródła, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.  

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38468 )
Array ( [docId] => 38468 )