Mediacja jest tańsza niż sprawa sądowa

Autor: Sylwia Maliszewska
Data: 30-03-2014 r.

Co roku sądy administracyjne zalewane są sprawami dotyczącymi VAT, podatków dochodowych i innych. Wiele z nich można załatwić polubownie, oszczędzając przy tym czas, pieniądze i nerwy. Podatnicy bardzo rzadko korzystają z postępowania mediacyjnego przed sądem.

W polskich przepisach nie ma skutecznych narzędzi, które pozwoliłby na załatwienie sporów podatkowych, dotyczących np. wymiaru podatku, w sposób polubowny. Istnieje jedynie postępowanie mediacyjne, które przewiduje Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, ale rozwiązanie to nie cieszy się popularnością. W 2012 roku w WSA we Wrocławiu w trybie mediacji załatwiono zaledwie 4 sprawy. Liczba postępowań mediacyjnych w poszczególnych sądach wynosiła od 0,4 proc. do 0,03 proc. w stosunku do ogólnej liczby skarg.

 

W wielu przypadkach bardziej opłacałoby się rozstrzygnąć sprawy bez wchodzenia na drogę sądową lub przy pomocy niewielkiego zaangażowania sądu – wynika z raportu PwC „Podatkowe ADR. Alternatywne metody rozwiązywania sporów podatkowych – perspektywa mediacji podatkowej w Polsce”. ADR to działania prowadzące do wypracowania wspólnego stanowiska podatnika z organami podatkowymi (ang. alternative dispute resolution).

Przedłużające się spory dla przedsiębiorcy mogą mieć często katastrofalne skutki i znacząco wpływać na ich dalsze być albo nie być. Zwłaszcza, że na rozstrzygnięcie przed wymiarem sprawiedliwości czeka się czasem latami. Autorzy raportu wyliczają korzyści, jakie daje ADR. To przede wszystkim: oszczędność czasu, niższe koszty obsługi, ograniczenie formalizmu, a także odciążenie sądów. Zarówno dla podatnika, jak i dla organu podatkowego szybsze osiągnięcie rozstrzygnięcia oznacza poświęcenie mniejszych zasobów kadrowych i wydatków związanych z prowadzeniem sporu przed sądem.

Mediacja pozwoli wyjaśnić m.in. różnice interpretacyjne oraz ich zastosowanie do danej sprawy, umożliwi ponadto wypracowanie wspólnego stanowiska w zakresie spornego elementu stanu faktycznego. Dzięki temu wiele problematycznych kwestii można uzgodnić już na etapie postępowania podatkowego lub po wydaniu decyzji. A to z kolei pozwoli ograniczyć liczbę sporów sądowo-administracyjnych z organami podatkowym.

Sylwia Maliszewska

Tagi: mediacje

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34554 )
Array ( [docId] => 34554 )