Pełne odliczenie VAT tylko z ewidencją pojazdu

Kategoria: VAT i akcyza
Autor: Rafał Kuciński
Data: 28-03-2014 r.

Podatnicy wykorzystujący samochody osobowe wyłącznie do celów służbowych mogą od 1 kwietnia odliczać cały VAT. Warunkiem jest jednak prowadzenie ewidencji pojazdu. Jej brak oznacza utratę prawa do pełnej preferencji.

Aby po 1 kwietnia przedsiębiorcy mogli odliczać cały VAT od firmowych pojazdów wykorzystywanych wyłącznie do potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej (opodatkowanej VAT), muszą prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu. Ewidencjonowanie należy rozpocząć z chwilą wykorzystania auta na potrzeby wyłącznie firmowe.

 

Podatnik ma obowiązek poinformowania naczelnika urzędu skarbowego o pojazdach wykorzystywanych wyłącznie do potrzeb firmowych za pomocą deklaracji VAT-26. Należy złożyć ją najpóźniej 7 dnia od momentu, w którym zostanie poniesiony pierwszy wydatek związany z tym pojazdem (zakup auta, nabycie paliwa czy wydatek na naprawę).

Ewidencja przebiegu pojazdu powinna zawierać:

Prawidłowa ewidencja będzie przypominała tzw. kilometrówkę stosowaną w podatkach dochodowych. Z obowiązku prowadzenia tej dokumentacji (oprócz podatników z częściowym odliczeniem) zwolnieni są przedsiębiorcy, którzy posiadają pojazdy: przeznaczone do odprzedaży, sprzedaży – w przypadku pojazdów wytworzonych przez podatnika, oddania w odpłatne użytkowanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze – jeżeli odprzedaż, sprzedaż lub odpłatne użytkowanie tych samochodów stanowi przedmiot działalności podatnika.

Rafał Kuciński

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Polecamy kancelarię:

Array ( [docId] => 34510 )
Array ( [docId] => 34510 )

Array ( [docId] => 34510 )