Sposób użycia decyduje o odliczeniu VAT

Kategoria: VAT i akcyza
Autor: Rafał Kuciński
Data: 30-03-2014 r.

Od samochodów osobowych wykorzystywanych w celach służbowych i prywatnych można od początku kwietnia odliczyć 50 proc. VAT. Pełne odliczenie przysługuje od aut używanych wyłącznie w działalności gospodarczej.Skorzystanie z prawa do odliczenia jest możliwe po spełnieniu szeregu wymogów formalnych.

Znowelizowana ustawa o VAT obniża od 1 kwietnia limit możliwego do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie lub leasingu samochodu osobowego z 60 proc. do 50 proc. Uchyliła również limit kwotowy odliczenia, wynoszący do końca marca 2014 r. 6 tys. zł. Zyskają na tym podatnicy kupujący droższe pojazdy (o wartości w przybliżeniu powyżej 52 tys. zł netto). Zmniejszone do 50 proc. odliczenie ma zastosowanie także do towarów i usług związanych z eksploatacją firmowych samochodów. Do końca marca 2014 r. wydatki na naprawę samochodu osobowego wykorzystywanego do działalności gospodarczej - mimo braku prawa do odliczenia VAT od paliwa – mogły być odliczane w całości.

 

Ograniczenie w odliczaniu VAT dotyczy pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, które są wykorzystywane do działalności mieszanej (czyli zarówno na potrzeby związane z opodatkowaną działalnością gospodarczą, jak i do korzystania przez pracowników z firmowych pojazdów w celu dojazdu do pracy). Podatnicy użytkujący takie pojazdy nie odliczą też podatku naliczonego przy zakupie paliwa. Dopiero od połowy 2015 r. przedsiębiorcy będą mogli odliczyć 50 proc. podatku od paliwa.

Nowe zasady odliczania podatku naliczonego od firmowych samochodów osobowych wykorzystywanych wyłącznie w działalności gospodarczej mają umożliwić przedsiębiorcom odliczenie pełnego VAT. Wprowadzone regulacje przewidują jednak szeroki katalog wymogów, których niespełnienie skutkuje nie tylko utratą prawa do pełnego odliczenia VAT, ale również jest zagrożone wysokimi sankcjami karnymi skarbowymi (grzywna nawet do ponad 16 mln zł). Podatnik musi złożyć w urzędzie skarbowym informację o tych pojazdach oraz prowadzić szczegółowa ewidencję przebiegu pojazdu.

Rafał Kuciński

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34551 )
Array ( [docId] => 34551 )