Obowiązek podatkowy w przypadku braku zapłaty za usługę transportową

Autor: Stwora Sylwia
Data: 31-10-2012 r.

Obowiązek podatkowy może powstać w przypadku gdy firma zakończyła świadczenie usługi transportowej, która obejmowała załadunek lub rozładunek towaru, pomimo że odbiorca ładunku nie zapłacił za wykonanie zlecenia lub też należność uiścił tylko częściowo.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy

Ogólnie ustawa o VAT mówi, że za moment powstania obowiązku podatkowego uznaje się chwilę, w której towar został wydany lub usługa została wykonana. Z kolei w przypadku, gdy któraś z podjętych czynności wymagała udokumentowania fakturą dany obowiązek powstaje wraz z jej wystawieniem, ale nie później niż 7 dni od zakończenia zadania.

Jednak w odniesieniu do usług transportowych dotyczących przewozu osób i rzeczy realizowanych drogą kolejową, transportem samochodowym, statkami oraz innymi pojazdami żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami lub śmigłowcami termin powstania obowiązku podatkowego następuje nie później niż 30 dnia jej zrealizowania. Obszar tych usług obejmuje również usługi spedycyjne i związane z przeładunkiem.

30 dni na zapłatę podatku

Istotnym elementem powstania obowiązku podatkowego jest fakt, że jest nie więcej niż 30 dni od momentu otrzymania całości lub części zapłaty za wykonane zlecenie, licząc od dnia jego zakończenia.

 

W przypadku, gdy firma otrzyma niecałe wynagrodzenie od świadczonej usługi lub kontrahent w ogóle za nią nie zapłaci w ciągu przepisowych 30 dni nie jest zwolniona od obowiązku podatkowego. Oznacza to, że jeśli należność zostanie uiszczona w późniejszym okresie lub w ogóle jej nie będzie to i tak trzeba zapłacić podatek od podjętej czynności. Firma ma na to czas do 30. dnia od zakończenia zadania.

Przykład: Dostawa wykonana została 8 listopada 2012 roku. Faktura zostanie wystawiona 12 listopada. Jeśli zapłata nie wpłynie do 7 grudnia 2012 roku, to obowiązek podatkowy powstanie w dniu 7 listopada 2012 roku. Data wystawienia faktury nie wpływa na chwilę zaistnienie obowiązku podatkowego.

Sylwia Stwora


Zobacz także:

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30789 )
Array ( [docId] => 30789 )