Rynek usług księgowych po zmianach deregulacyjnych

Autor: Katarzyna Trzpioła
Data: 11-08-2014 r.

Do prowadzenia księgowości nie jest już wymagane posiadanie żadnych uprawnień. Właściciel biura rachunkowego nie musi też zatrudniać osób z certyfikatem. Prowadzenie na zlecenie ksiąg rachunkowych to duża odpowiedzialność i spore nakłady na oprogramowanie.

Od 10 sierpnia 2014 roku zmieniły się  zasady wykonywania usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Po zmianach, działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych mogą wykonywać:

 
  1. przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi, jeżeli są uprawnione do dokonywania czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych,
  2. pozostali przedsiębiorcy, pod warunkiem, że czynności z tego zakresu będą wykonywane przez osoby uprawnione do dokonywania czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Osoby posiadające certyfikaty księgowe czy też świadectwa kwalifikacyjne, wydane na podstawie wcześniejszych przepisów, będą mogły się nimi nadal posługiwać w celu potwierdzania kwalifikacji zawodowych.

Przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, musi zawrzeć umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z tą działalnością (art. 76h ust. 1 uor). Za prowadzenie działalności bez spełnienia tego obowiązku grozi grzywna albo kara ograniczenia wolności (art. 79 pkt 7 uor).

Wybierając biuro rachunkowe lub zmieniając usługodawcę warto poświęcić nieco wysiłku i czasu na poszukiwanie osób z odpowiednim doświadczeniem zawodowym. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że umożliwienie prowadzenie działalności w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych osobom nieposiadającym certyfikatu zapewne nie spowoduje nagłego przyrostu nowych biur rachunkowych. 

dr Katarzyna Trzpioła

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35551 )
Array ( [docId] => 35551 )