Wyższe stawki dla banderol od września

Autor: Sylwia Maliszewska
Data: 11-08-2014 r.

Ministerstwo finansów chce zwiększyć koszy wytworzenia banderol legalizacyjnych oraz kwoty wpłacane na pokrycie tych kosztów od importowanych, nabywanych wewnątrzwspólnotowo i wyprodukowanych na terytorium kraju wyrobów tytoniowych, suszu tytoniowego, wyrobów spirytusowych i winiarskich. Od 1 września stawki dla banderol mają wzrosnąć o 0,45%.

Kwota wpłacana przez podatników na pokrycie kosztów wytworzenia podatkowych znaków akcyzy stanowi co najmniej 80% całkowitych kosztów ich wytworzenia. Na podstawie umowy zawartej przez Ministerstwo Finansów a Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych S.A. w przedmiocie wytwarzania i dystrybucji znaków akcyzy koszty wytworzenia znaków 1 września podlegają corocznej waloryzacji.

 

Projekt ministra finansów (opublikowany 22 lipca 2014 r.) zmieniający rozporządzenie w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy zakłada podniesienia kosztów wytworzenia znaków akcyzy (załącznik nr 1 i 2 do rozporządzenia) o 0,45%. Podwyżka ma zasilić budżet państwa w kwocie ok. 275.tys złotych.

Ministerstwo Finansów przygotowało też projekt rozporządzenia z 22 lipca 2014 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zwolnień wyrobów akcyzowych z obowiązku oznaczania znakami akcyzy. Przedłuża się w nim do końca 2016 roku zwolnienie z obowiązku oznaczania znakami akcyzy dla importowanych, nabywanych wewnątrzwspólnotowo i wyprodukowanych na terytorium kraju wyrobów akcyzowych innych niż określone w art. 118 ustawy o podatku akcyzowym, wymienione w załączniku do rozporządzenia. Dotyczy to przykładowo: gazu ziemnego, piwa, suszu tytoniowego.

Sylwia Maliszewska

Tagi: akcyza

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35550 )
Array ( [docId] => 35550 )