Wydatki na naprawy pogwarancyjne. Sprawdź, co z kosztami

Autor: Sylwia Maliszewska
Data: 21-04-2017 r.

Firma naprawia nieodpłatnie maszyny po okresie gwarancji. Czy takie wydatki zaliczy do kosztów uzyskania przychodów?  Poznaj wyrok NSA w tej sprawie.

NSA w wyroku o sygn. akt II FSK 3994/14 orzekł, że wydatki związane z pogwarancyjną naprawą maszyn spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Jakie było zagadnienie sporne?

 

Sprawa dotyczyła spółki, która zajmowała się sprzedażą maszyn rolniczych.  Ramach gwarancji spółka zajmuje się też naprawą maszyn. Zgodnie z przyjętymi w grupie zasadami spółka naprawia też nieodpłatnie maszyny po upływie okresu gwarancji. Ma to na celu utrzymanie zdobytych klientów, a także budowanie pozytywnego wizerunku marki i jej produktów.

Przedsiębiorstwo nie było pewne, czy koszty, które ponosi spółka w związku z wykonywanymi nieodpłatnymi naprawami pogwarancyjnymi, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Co na to organ podatkowy?

Izba skarbowa stwierdziła, że skoro spółka wydatki związane z naprawami pogwarancyjnymi na zasadzie dobrowolności, a działania te są odpowiedzią na oczekiwanie klientów i służą kształtowaniu i utrwalaniu wizerunku spółki, to są to wydatki na reprezentację, które są wyłączone z kosztów. Sprawa trafiła ostatecznie do NSA.

Jakie stanowisko zajął NSA?

NSA uznał, że ponoszone przez spółkę koszty napraw pogwarancyjnych nie stanowią kosztów reprezentacji w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT. Poniesione wydatki stanowią dla spółki koszty uzyskanie przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, ponieważ zostały poniesione w celu zachowania i zabezpieczenia źródła przychodów.

 

Polecamy też w Portalu FK:

Wyrok NSA z  31 stycznia 2017 r., sygn. akt II FSK 3994/14

Sylwia Maliszewska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40280 )
Array ( [docId] => 40280 )