Dowiedz się, kto ma obowiązek składać VAT-27

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 03-04-2017 r.

Przedsiębiorca wykonujący usługi budowlane od 1 stycznia 2017 r. ma obowiązek wystawiania faktur „odwrotne obciążenie”. Na infolinii dowiedział się, że ma obowiązek, jako sprzedawca usług, co miesiąc składać deklarację VAT-27. Podatnik rozlicza się kwartalnie na VAT-7K. Czy obowiązek składania VAT-27 występuje tylko u sprzedawcy? Sprawdź, czy przy nabywaniu materiałów po otrzymaniu faktury „odwrotne obciążenie” też jest jakiś obowiązek.

VAT-27 nie jest tak naprawdę deklaracją, lecz tzw. informacją podsumowującą w obrocie krajowym. Składamy ją dokładnie w tym samym terminie co właściwy dla nas rodzaj deklaracji VAT-7.

 

Jeżeli zaś idzie o obowiązek jej składania, to nie chodzi o to, czy jesteśmy sprzedawcą, czy nabywcą, tylko czy jesteśmy podatnikiem VAT w formie „odwrotnego obciążenia”.

Z tytułu świadczenia usług budowlanych to „odwrotne obciążenie” nie występuje zawsze. Odwrotne obciążenie stosujemy, tylko gdy jesteśmy podwykonawcą usług budowlanych. Jeżeli natomiast świadczymy je na rzecz inwestora, który ich nikomu nie odprzedaje, to opodatkowujemy się, wystawiając fakturę VAT.

WSKAZÓWKI TWOJEGO DORADCY PODATKOWEGO

  • Jeżeli jesteś podwykonawcą usług budowlanych, stosujesz odwrotne obciążenie.
  • Deklarację VAT-27 składasz w tym samym terminie co VAT-7.
  • Obowiązek jej złożenia nie zależy od tego, czy jesteś sprzedawcą, czy nabywcą, tylko czy jesteś podatnikiem VAT w formie „odwrotnego obciążenia”.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40203 )
Array ( [docId] => 40203 )