Udzielenie pożyczki spółce córce podlega PCC

Kategoria: PCC
Data: 19-11-2012 r.

Jeżeli umowa pożyczki została zawarta na terytorium RP, to występuje podatek od czynności cywilnoprawnych. Stawka PCC wynosi 2%, obliczona od kwoty udzielonej pożyczki.

Obowiązek podatkowy w przypadku umowy pożyczki powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. Istotne znaczenie ma sam fakt oraz data zawarcia umowy.

Kiedy umowa pożyczki podlega PCC

Aby umowa pożyczki podlegała PCC muszą być spełnione określone warunki.

  1. Umowa pożyczki podlega opodatkowaniu PCC, jeżeli prawa majątkowe będące przedmiotem pożyczki są wykonywane na terenie Polski.
  2. Ewentualnie opodatkowaniu podlegają również prawa wykonywane za granicą, jeżeli nabywca ma swoją siedzibę w Polsce oraz czynność została dokonana w Polsce.
  3. Jeśli umowa pożyczki pieniężna jest podpisana poza granicami kraju podlega opodatkowaniu w Polsce, gdy prawo majątkowe z niej wynikające jest wykonywane w Polsce.

Umowa spółki oraz jej zmiana (czyli np. pożyczka udzielona spółce przez wspólnika) podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się:

  • w przypadku spółki osobowej - siedziba tej spółki;
  • w przypadku spółki kapitałowej rzeczywisty ośrodek zarządzania albo siedziba tej spółki - jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium żadnego z państw członkowskich, a jeżeli ośrodek ten znajduje się na terytorium takiego państwa, gdy umowa spółki nie podlega podatkowi kapitałowemu w tym państwie.

Jeżeli zatem umowa pożyczki została zawarta na terytorium RP, to występuje podatek od czynności cywilnoprawnych.

Podstawa prawna:

art. 1 ust. 1 pkt 1 lit b, ust. 5 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2007 r. nr 68, poz. 450 z późn. zm.).

Autor: Rafał Styczyński

Opracowanie redakcyjne: Lidia Pogodzińska


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30823 )
Array ( [docId] => 30823 )