Biznesmen prowadzący działalność w SSE zwróci preferencję w podatku

Kategoria: PIT
Data: 15-06-2013 r.

Zgodnie z założeniami do projektu nowelizacji ustawy o SSE przedsiębiorca, który sam zrezygnuje z prowadzenia działalności gospodarczej w specjalnej strefie ekonomicznej, będzie musiał zwrócić preferencyjną pomoc, pobraną w formie zwolnienia z podatku.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami przedsiębiorca, któremu zostanie cofnięte pozwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej w specjalnej strefie ekonomicznej (dalej: SSE), traci prawo do ulg podatkowych i musi zapłacić podatek za cały okres korzystania ze zwolnienia podatkowego.

 

Projektodawcy idą o krok dalej i proponują, aby regulacje te dotyczyły także prowadzących działalność, które same rezygnują z zezwolenia. Może się tak zdarzyć chociażby dlatego, że osoby prowadzące działalność gospodarczą - z uwagi na kryzys - ograniczają produkcję i nie spełniają wymagań dotyczących poziomu zatrudnienia.

W przypadku cofnięcia lub wygaśnięcia zezwolenia na prowadzenie działalności w SSE minister gospodarki przekaże naczelnikowi urzędu skarbowego kopie wydanej decyzji. Będzie miał na to 2 tygodnie. Następnie naczelnik urzędu określi w drodze decyzji kwotę pomocy, jaką przedsiębiorca będzie musiał zwrócić.

Od początku funkcjonowania do końca 2012 r. łączne nakłady inwestycyjne poniesione przez przedsiębiorców wyniosły 85,8 mld zł. Liczba miejsc pracy zwiększyła się o 6,7 tys., tj. o 2,8%. Powierzchnia wszystkich stref przekroczyła 15,829 ha i wzrosła w porównaniu z 2011 r. o 784 ha.

Na koniec 2012 r. przedsiębiorcy posiadali 1 545 ważnych zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej w strefach. W roku ubiegłym wydano ich 167, czyli o 11,2% mniej niż w 2011 r. Najwięcej zezwoleń wydano w SSE: katowickiej, wałbrzyskiej i łódzkiej.


Źródło:
Projekt założeń projektu ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych opublikowane przeze Rządowe Centrum Legislacji 5 czerwca 2013 r. , w konsultacjach społecznych

Sylwia Maliszewska


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31026 )
Array ( [docId] => 31026 )