Czy fakturę za obiad z kontrahentem zaliczysz do kosztów podatkowych

Kategoria: PIT
Data: 20-04-2017 r.

Właściciel firmy spotkał się z klientem firmy współpracującej w celu omówienia warunków współpracy. Otrzymał fakturę za konsumpcję. Czy taki wydatek można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Jeżeli wydatki na konsumpcję nie mają charakteru wydatków reprezentacyjnych, to można je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Reprezentacja to ogólnie: okazałość, wystawność w czyimś sposobie życia, związane ze stanowiskiem, pozycją społeczną. Wydatkami reprezentacyjnymi będą więc wszelkie wydatki, które w sposób ponadstandardowy kreują pozytywny wizerunek firmy.

Wydatki na spotkania z kontrahentami, w czasie których omawiane są sprawy służbowe, mogą stanowić koszty uzyskania przychodu, o ile nie mają charakteru reprezentacji. Takie wydatki należy uznać za zwyczajowo przyjęte w obecnych realiach życia gospodarczego. Mogą one stanowić koszty uzyskania przychodu. Takie stanowisko zaprezentował Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 17 czerwca 2013 r., II FSK 702/11. Wyrok ten stał się podstawą wydanej przez ministra finansów korzystnej dla podatników interpretacji ogólnej z 25 listopada 2013 r., DD6/033/127/ SOH/2013/RD-120521.

 WSKAZÓWKI TWOJEGO DORADCY PODATKOWEGO

  • Możesz zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na konsumpcję, pod warunkiem że nie mają charakteru wydatków reprezentacyjnych.
  • Za wydatki reprezentacyjne uznajesz wszelkie wydatki, które w sposób ponadstandardowy kreują pozytywny wizerunek Twojej firmy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 40258 )
Array ( [docId] => 40258 )