Jesteś na ryczałcie? Upewnij się, czy rozliczysz się razem z żoną

Kategoria: PIT
Data: 03-04-2017 r.

Przedsiębiorca w 2016 roku skorzystał z możliwości zawieszenia działalności gospodarczej na 2 lata. W związku z tym, że jest ryczałtowcem, złożył zerowy PIT-28. Sprawdź, czy może rozliczyć wspólnie z żoną PIT-37 za 2016 rok.

W przedstawionym stanie faktycznym nie można się rozliczyć wspólnie z żoną. Musisz wiedzieć, że małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów.

W konsekwencji już sam fakt dokonania wyboru sposobu opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym (nawet bez faktycznego ich uzyskania), stanowi przesłankę do utraty możliwości wspólnego opodatkowania dochodów obojga małżonków (nawet uzyskiwanych ze źródeł innych niż prowadzona działalność gospodarcza).

Zawieszenie prowadzonej działalności gospodarczej nie jest równoznaczne z jej likwidacją. Oznacza, że przychody z tej działalności gospodarczej nie są osiągane (są równe 0). Nie zmienia to jednak faktu, że do osoby przedsiębiorcy nadal mają zastosowanie przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku, co w konsekwencji doprowadza do braku możliwości wspólnego opodatkowania z małżonką.

WSKAZÓWKI TWOJEGO DORADCY PODATKOWEGO

  • Jeżeli opodatkowałeś się ryczałtowo, nie będziesz mógł rozliczyć się wspólnie z żoną z uzyskanych dochodów za ubiegły rok w PIT-37.
  • Fakt, że nie osiągnąłeś żadnych przychodów za ubiegły rok i wykazałeś w PIT-28 wartość „0”, nie ma żadnego znaczenia.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40207 )
Array ( [docId] => 40207 )

Array ( [docId] => 40207 )