Diety do pewnej wysokości są zwolnione z PIT

Kategoria: PIT
Autor: Sylwia Maliszewska
Data: 04-12-2014 r.

Należności wypłacane pracownikom tymczasowym w związku z podróżami służbowymi, do określonego limitu, korzystają ze zwolnienia z PIT. Oznacza to, że nie ma obowiązku obliczania, pobierania i odprowadzania zaliczek na podatek. Inaczej sprawa wygląda, gdy szef wypłaci wyższą dietę.

W przypadku pracowników, którzy za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej kierowani są do pracy za granicę, przejazd do miejsca pracy jest w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy podróżą służbową. Ponieważ w takich przypadkach dochodzi do podpisania umowy o pracę z agencją pracy tymczasowej, wówczas to właśnie ten podmiot dokonuje wypłaty diety pracownikom z tytułu podróży służbowej. Czasami pojawiają się wątpliwości, w jaki sposób należy rozliczyć wypłacane pracownikom diety, a w szczególności co zrobić w sytuacji, gdy z tytułu podróży służbowej za granicę, wysokość diety przekracza limit określony w rozporządzeniu dotyczącym podróży służbowych.

 

Organ podatkowy wyjaśnił, że diety i inne należności wypłacane pracownikom tymczasowym z tytułu odbywanych podróży służbowych korzystają ze zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a ustawy o PIT do wysokości określonej rozporządzeniu w sprawie podróży służbowych.

W konsekwencji z tego tytułu na podatniku nie spoczywa obowiązek obliczania, pobierania i odprowadzania zaliczki na podatek dochodowy.

Jeżeli jednak należności wypłacone przez podatnika będą wyższe od limitów określonych w rozporządzeniu, to nadwyżki te będą stanowiły przychód ze stosunku pracy podlegający PIT, od którego przedsiębiorstwo ma obowiązek obliczenia, pobrania i wpłacenia zaliczki na PIT.

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 5 września 2014 r., nr ITPB2/415-566/14/RS

Sylwia Maliszewska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36198 )
Array ( [docId] => 36198 )