Lekarz nie zaliczy zakupu okularów do kosztów podatkowych

Kategoria: PIT
Data: 04-12-2014 r.

Zakup szkieł korekcyjnych jest wydatkiem o charakterze osobistym, nawet jeżeli zakupu dokonał lekarz, a okulary mają służyć mu do obsługi mikroskopu. Dla urzędu skarbowego, taki wydatek nie ma związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Organy podatkowe często kwestionują wliczanie niektórych wydatków do kosztów uzyskania przychodów, twierdząc, że mają one charakter osobisty, a nie służbowy. Najczęściej chodzi o wydatki związane z zakupem okularów, wydatki na kursy językowe, szkolenia zawodowe, czy wyposażenia biura. Chociaż ustawa o PIT nie wyklucza wprost takich wydatków z kosztów podatkowych, wciąż stosowane jest restrykcyjne podejście.

 

Zdaniem fiskusa, aby ująć wydatek w kosztach uzyskania przychodów, kluczowe jest ścisłe oraz niebudzące wątpliwości powiązanie kosztów ponoszonych przez podatnika z celem osiągnięcia przychodów lub zachowania czy zabezpieczenia źródła przychodów. Cel ten musi być widoczny, a ponoszone koszty powinny go bezpośrednio realizować lub co najmniej zakładać jako realny. Organy podatkowe prezentują stanowisko, zgodnie z którym tylko wydatki na przedmioty niewykorzystywane w żaden sposób w życiu osobistym mogą stanowić koszty podatkowe. W efekcie zakup, który jest nawet wysoce przydatny w prowadzonej działalności, jeśli tylko jednocześnie wiąże się z zaspokojeniem osobistych potrzeb (np. ochrony zdrowia), nie jest już kosztem podatkowym. Wyjątkiem jest nabywanie podstawowych artykułów spożywczych (herbaty, wody), których to rozliczenia organy z zasady jeszcze nie kwestionują.

Z taką właśnie sytuacją spotkał się lekarz, który w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej zajmował się badaniami mikroskopowymi. Ponieważ pogorszył mu się wzrok, zamierzał kupić nowe szkła korekcyjne. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy uznał, że bezpośrednim celem, jaki jest związany z ponoszeniem tego rodzaju wydatków, jest ochrona wzroku, a nie osiągnięcie przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. A zatem w takiej sytuacji, wydatków na okulary nie można zaliczyć do kosztów podatkowych.

Planując wliczanie wydatków do KUP, warto rozważnie przygotowywać uzasadnienie dla ponoszonych wydatków. Trzeba wskazać, jakie cele biznesowe przyświecają ich poniesieniu i dlaczego wydatek z perspektywy przedsiębiorcy był konieczny.

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 21 sierpnia 2014 r., nr ITPB1/415-599/14/AK

Aleksandra Plichta, starszy konsultant w Accreo

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36234 )
Array ( [docId] => 36234 )