Niższe podatki dla blogerów

Kategoria: PIT
Data: 01-10-2014 r.

Osoby fizyczne czerpiące zyski z reklam umieszczanych na należących do nich stronach internetowych zapłacą podatek dochodowy w wysokości 8,5 proc. Dotychczas podatek ten wymierzany był w wysokości nawet 32 proc.

W sprawie zysków z reklam na stronach internetowych, interpretację podatkową wydał minister finansów. Zgodnie z jej treścią, uzyskiwane z tytułu zamieszczania reklam na stronach WWW wynagrodzenie stanowi przychód z tytułu umowy o podobnym charakterze do umowy najmu lub dzierżawy i tym samym daje podatnikowi możliwość opodatkowania takiego przychodu 8,5 proc. podatkiem zryczałtowanym. Dzięki tej interpretacji, wiele osób m.in. właściciele blogów internetowych, uzyskają większą korzyść z tytułu udostępniania powierzchni reklamowych na swoich stronach internetowych.

Wcześniej duża część organów skarbowych stała na stanowisku, iż przychód uzyskany z tego tytułu powinien być opodatkowany według skali podatkowej a więc podatkiem sięgającym 32 proc. Również sądy administracyjne w swoich wyrokach rozbieżnie orzekały na temat źródła przychodów z tego tytułu. Z jednej strony pojawiały się pozytywne orzeczenia, że wynagrodzenie otrzymywane przez osobę fizyczną zarządzającą stroną internetową należy zakwalifikować do źródła przychodów: najem, dzierżawa lub inne umowy o podobnym charakterze, a drugiej strony – zapadały odmienne wyrok nakazujące opodatkowanie według skali progresywnej.

Osoby fizyczne czerpiące dodatkowe zyski z reklam zamieszczanych na własnych stronach internetowych powinny pamiętać, że wyboru formy opodatkowania na dany rok można dokonać do 20 stycznia każdego roku. Jeśli działalność rozpoczyna się w trakcie roku, należy podjąć decyzję najpóźniej do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu uzyskania pierwszego przychodu.

Źródło:

Interpretacja ogólna ministra finansów z 5 września 2014 r., nr DD2/033/55/KBF/14/RD-75000

Grzegorz Grochowina, ekspert podatkowy w dziale doradztwa podatkowego w zespole ds. PIT w KPMG w Polsce

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35788 )
Array ( [docId] => 35788 )