Odwołanie pracownika z urlopu – jakich konsekwencji możesz się spodziewać

Kategoria: PIT
Data: 05-08-2016 r.

Wakacje to czas, w którym pracownicy najczęściej wykorzystują urlop. Niejednokrotnie jednak zdarza się, iż pracodawcy zmuszeni są przełożyć pracownikom urlop lub go przerwać. Sprawdź konsekwencje takiego działania.

Odwołanie pracownika z urlopu jest dopuszczalne tylko wyjątkowo

 

W pewnych sytuacjach na podstawie art. 167 § 1 Kodeksu pracy możliwe jest odwołanie pracownika z urlopu.

Zapamiętaj!

Odwołanie z urlopu jest możliwe przy łącznym spełnieniu dwóch przesłanek:

  • gdy zachodzą okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu (np. awaria, choroba osoby zastępującej pracownika, kontrola zewnętrzna dotycząca stanowiska pracy pracownika korzystającego z urlopu),

  • obecność pracownika w zakładzie pracy jest niezbędna.

W przypadku gdy pracodawca odwoła pracownika z urlopu w sposób sprzeczny z warunkami określonymi w przepisach (jeśli nie wymagają tego okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczęcia urlopu), pracownikowi przysługuje odszkodowanie.

Odwołanie pracownika z urlopu może mieć różną formę

Przepisy nie określają formy odwołania z wypoczynku. Może do niego dojść poprzez wysłanie pisma, ale może ono nastąpić również na podstawie rozmowy telefonicznej lub wysłania e-maila. Ważne, by pracownik miał możliwość zapoznania się z oczekiwaniami i potrzebami pracodawcy co do jego obecności w firmie.

Do celów dowodowych związanych z ewentualnym sporem co do obowiązków pracownika (powrót do pracy) lub pracodawcy (udzielenie niewykorzystanej części urlopu, zwrot kosztów) przy odwołaniu z urlopu wskazana jest forma pisemna.

Za przerwany urlop trzeba wypłacić odszkodowanie

Co niezwykle istotne, zgodnie z art. 167 § 2 Kodeksu pracy pracodawca odwołujący pracownika z urlopu wypoczynkowego zobowiązany jest pokryć wszelkie koszty poniesione przez pracownika w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu. Przez koszty te należy rozumieć przede wszystkim niepodlegającą zwrotowi zapłatę za niewykorzystany pobyt, a także koszty podróży. Zwrot kosztów obejmuje także bezpośrednie koszy niewykorzystania urlopu przez jego rodzinę, jeżeli została zmuszona do przerwania odpoczynku. Kosztami takiminie są natomiast np. koszty sprzętu sportowego czy rekreacyjnego zakupione w związku z urlopem.

Pracownik odwołany z urlopu obowiązany jest przerwać urlop i zgłosić się do pracy, bez względu na własną ocenę okoliczności uzasadniających to odwołanie. Naruszenie tego obowiązku może być zakwalifikowane nawet jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych

Od odszkodowania za odwołanie z urlopu pracodawca nie pobiera zaliczki na PIT

Na podstawie art. 21 pkt 3 zwolnieniu z PIT podlegają odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. W przypadku rekompensat za zapłacone, lecz nie wykorzystane wyjazdy wakacyjne takimi odrębnymi przepisami będą regulacje Kodeksu pracy. To one określają zasady zwrotu kosztów poniesionych przez pracowników. Dlatego też zwrot nie jest przychodem ze stosunku pracy, w sytuacji gdy stanowi rekompensatę wydatków poniesionych na urlop i pracodawca nie jest zobowiązany od kwoty tej odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy. Jednak należy zauważyć, iż pracodawca może odwołanie z urlopu zrekompensować w sposób bardziej korzystny, niż jest to uregulowane w art. 167 Kodeksu pracy. Wówczas takie wypłaty będą dla pracownika przychodem ze stosunku pracy i będą podlegać opodatkowaniu oraz oskładkowaniu w pełnej wysokości.

Więcej na ten temat przeczytasz w nowym miesięczniku „Dokumentacja księgowa w praktyce” >>

Rafał Styczyński, doradca podatkowy Katarzyna Trzpioła, szkoleniowiec, wieloletni praktyk

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39320 )
Array ( [docId] => 39320 )