Interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 9 maja 2016 r., nr IBPB-2-2/4511-177/16/MZa jest korzystna dla podatników. Potwierdza stanowisko organów podatkowych, zgodnie z którym dojazd do pracy samochodem służbowym nie stanowi dla pracownika przychodu, jeżeli tylko nie służy celom osobistym tego pracownika.
Pracownik parkuje służbowe auto pod domem i dojeżdża nim do firmy? Sprawdź, co z PIT
Przejazdy pracowników z miejsca zamieszkania do siedziby spółki lub innego miejsca wykonywania pracy i z powrotem – służące tylko celom służbowym – nie stanowią nieodpłatnego świadczenia. Tak wyjaśnił organ podatkowy. Dowiedz się więcej.
Dojazd do pracy samochodem służbowym bez PIT
Zgodnie z ustawą o PIT przychodami ze stosunku pracy są m.in. wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, w tym również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Zgodnie z linią orzeczniczą sądów administracyjnych pod pojęciem „nieodpłatnych świadczeń” należy rozumieć sytuację, w której jeden podmiot uzyskuje korzyść kosztem innego podmiotu.
W przypadku gdy pracodawca powierza samochód pracownikowi, a ten wykorzystuje auto wyłącznie do celów służbowych, po stronie pracownika nie powstają korzyści osobiste.
Co więcej, takie udostępnienie pracownikowi samochodu służbowego przez pracodawcę, może wiązać się z dodatkowymi obowiązkami dla pracownika, np. koniecznością bycia w „gotowości” do wykonywania zadań służbowych także po standardowych godzinach pracy.
Aby jednak uniknąć ryzyka powstania przychodu po stronie pracownika, pracodawca powinien zadbać o wewnętrzną regulację dotyczącą sposobu korzystania z aut firmowych np. regulamin, z którego wynikałby obowiązek nałożony na pracownika do wykorzystywania samochodu wyłącznie do celów służbowych.
- art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.),
- art. 775 ustawa z 26 czerwca 1974 r. − Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: samochód służbowy
