Opodatkowanie świadczeń pracowniczych – stanowisko ministra finansów

Kategoria: PIT
Data: 10-10-2015 r.

W lipcu 2015 roku minister finansów wydał serię interpretacji indywidualnych dotyczących świadczeń pracowniczych. Podkreślił w nich konieczność uwzględniania przez organy podatkowe wyroku TK z 8 lipca 2014 r. w sprawie kwalifikowania świadczeń nieodpłatnych do przychodów.

W wyroku z 8 lipca 2014 r. (K 7/13) TK uznał, za przychód pracownika w rozumieniu art. 12 ust. 1 i art. 11 ust. 1 ustawy o PIT można uznać tylko takie nieodpłatne świadczenie, które:

  • pracownik faktycznie otrzymał (przychodem nie może być świadczenie postawione do dyspozycji),

  • spełniono za zgodą pracownika (skorzystał z nich w pełni dobrowolnie),

  • spełniono w interesie pracownika (a nie w interesie pracodawcy) i przyniosło mu korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść, ¤¤ powoduje powstanie korzyści, która jest wymierna i przypisana indywidualnemu pracownikowi (nie jest dostępna w sposób ogólny dla wszystkich podmiotów).

Udział w wycieczce

Uczestnictwo pracowników w zorganizowanej przez pracodawcę wycieczce autokarowej, było dobrowolne czyli spełnione za ich zgodą. Otrzymane świadczenie w postaci sfinansowania ze środków ZFŚS przejazdu autokarem przyniosło też korzyść pracownikom w postaci zaoszczędzenia wydatku, który musieliby ponieść gdyby zdecydowali się na samodzielną organizację wyjazdu. Jednak w przypadku takiej wycieczki trudno przypisać wartość świadczenia indywidualnemu pracownikowi, ponieważ nie wszyscy uczestnicy wycieczki korzystają w równym stopniu z przejazdu autokarem. W takim przypadku należy uznać, że przejazd autokarem jest świadczeniem ogólnie dostępnym dla wszystkich uczestników wycieczki. Nie jest więc przychodem (interpretacja indywidualna z 10 lipca 2015 r., nr DD3.8222.2.291.2015.KDJ).

W przytoczonych wyżej przypadkach przychód nie wystąpił ponieważ nie spełniono kryteriów, o których mowa w wyroku TK.

Źródło:

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. (K 7/13; Dz.U. z 2014 r. poz. 947).

Sławomir Liżewski, specjalista w zakresie prawa gospodarczego

Tagi: zfśs

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37896 )
Array ( [docId] => 37896 )