Poznaj 3 wskazówki Twojego Doradcy Podatkowego i zastosuj je w praktyce

Kategoria: PIT
Data: 20-04-2017 r.

Według doradców podatkowych przekazanie części własności samochodu jest zwolnione z podatku od spadków i darowizn. Sprawdź szczegóły.

1. Przekazanie części własności samochodu jest zwolnione z podatku od spadków i darowizn

Wskazówka

 

Wycofanie samochodu z działalności gospodarczej nie spowoduje powstania przychodu podatkowego. W dacie przekazania pojazdu na potrzeby osobiste składnik majątku podatnik powinien wykreślić z ewidencji środków trwałych. Darowizna nie jest przychodem z działalności gospodarczej.

Zastosuj w praktyce

Jeżeli przekażesz żonie część własności samochodu nie zapłaci ona podatku od spadku i darowizn. Aby nie płacić podatku dochodowego, musi upłynąć 6 miesięcy od nabycia własności. Pamiętaj, że sprzedaż samochodu po wycofaniu z działalności gospodarczej nie wywołuje konieczności opodatkowania na gruncie podatku VAT.

2.  Reklama jest opodatkowana, wtedy, gdy spełnia odpowiednie warunki

Wskazówka

Reklama to nie grunt ani budynek. Nie można jej też uznać za budowlę w rozumieniu przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Nie jest ona, bowiem ani budowlą w świetle Prawa budowlanego, ani też urządzeniem budowlanym. Dlatego nie będzie ona opodatkowana podatkiem od nieruchomości.

Zastosuj w praktyce

Nie zapłacisz podatku od nieruchomości od reklamy umieszczonej na ścianie budynku mieszkalnego. Reklama nie jest obiektem budowlanym. Rada gminy może podjąć stosowną uchwałę o pobieraniu opłat od reklam umieszczonych na ścianach budynków mieszkalnych.

3. Zeskanowany dokument może być podstawą zaliczenia wydatków do kosztów

Wskazówka

Dowodem księgowym może być wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. Wydatki udokumentowane w formie zeskanowanych dokumentów i faktur są dowodami księgowymi.

Zastosuj w praktyce

Możesz zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki udokumentowane zeskanowanymi dokumentami oraz fakturami i dokumentami otrzymywanymi w formie elektronicznej.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40259 )
Array ( [docId] => 40259 )