Przedsiębiorcy a koszty autorskie

Kategoria: PIT
Autor: Styczyński Rafał
Data: 13-09-2012 r.

Niektórzy przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą wykonują prace twórcze takie jak tworzenie oprogramowania czy prowadzenia szkoleń. W takiej sytuacji powstaje pytanie czy mogą oni korzystać z podwyższonych autorskich kosztów uzyskania przychodów.

Kwestie 50-procentowych kosztów uzyskania przychodów reguluje art. 22 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym koszty uzyskania niektórych przychodów określa się w następującej wysokości w stosunku do uzyskanego przychodu:

  1. z tytułu zapłaty za przeniesienie prawa własności projektu wynalazczego, topografii układu scalonego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego przez pierwszego właściciela - w wysokości 50% uzyskanego przychodu,
  2. z tytułu opłaty licencyjnej za przeniesienie prawa stosowania projektu wynalazczego, topografii układu scalonego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego, otrzymanej w pierwszym roku trwania licencji od pierwszej jednostki, z którą zawarto umowę licencyjną - w wysokości 50% uzyskanego przychodu,
  3. z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami - w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b) updof, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami określa się w wysokości 50% uzyskanego przychodu.

Jednakże te zryczałtowane koszty nie mają zastosowania do przychodów, o których mowa w art. 14 ustawy o PIT, tj. do przychodów z działalności gospodarczej. A zatem jeżeli te przychody uzyskiwane są w ramach działalności gospodarczej, to nie korzystają one z tych zryczałtowanych kosztów. Ma to miejsce wówczas, gdy usługi, na podstawie których przeniesione zostają prawa autorskie, zawierają się w przedmiocie działalności gospodarczej prowadzonej przez podatnika.

Takie stanowisko potwierdził Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w piśmie z 19 maja 2006 r., nr 1437/ZI/423/145A/DF/06, gdzie czytamy:

„(…)W przedmiotowej sprawie podatnik dokonał zgłoszenia rejestracyjnego działalności gospodarczej, która to działalność została sklasyfikowana zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności jako działalność prawnicza pod numerem PKD 74. Zakres prowadzonych szkoleń pokrywa się z zakresem zgłoszonej przez podatnika działalności gospodarczej. Dlatego też uzyskane z tytułu zawartej umowy przychody winny być zaliczone do przychodów z działalności gospodarczej określonych w art. 14 ustawy . Stosownie do zapisu art. 22 ust. 12 ww. ustawy do przychodów z działalności gospodarczej nie mają zastosowania 50% koszty uzyskania przychodów określone w art. 22 ust. 9 pkt 3, w związku z czym przy ustalaniu dochodu należy przyjąć faktycznie poniesione oraz udokumentowane koszty uzyskania przychodów.

Reasumując, stanowisko Pana w zakresie stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów do wynagrodzeń autorskich za publikacje jest prawidłowe ,natomiast w odniesieniu do wynagrodzeń za szkolenia jest nieprawidłowe (…)”.


Zobacz także:

Styczyński Rafał

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30883 )
Array ( [docId] => 30883 )