Rozliczenie podatku za 2014 r. – nowe e-deklaracje, zmiana terminów

Kategoria: PIT
Autor: Sylwia Maliszewska
Data: 30-06-2014 r.

Od nowego roku CIT-8 będzie można przekazać do urzędu skarbowego wyłącznie w wersji elektronicznej. Podatnicy PIT będą mieli dostęp do wstępnie wypełnionych przez urzędników skarbówki zeznań podatkowych. Zmienią się także terminy przesyłania niektórych deklaracji.

Usługa wstępnego wypełniania danych za podatników ma wejść w życie wraz z początkiem 2015 roku i będzie mieć zastosowanie do dochodów uzyskanych w 2014 roku. Będzie skierowana głównie do osób składających PIT-37.

 

Podatnik, który będzie chciał skorzystać z usługi, po zalogowaniu się na swoim koncie w portalu, będzie musiał przeanalizować sporządzone przez administrację podatkową zeznanie. Jeżeli zechce poprawić dokument, będzie mógł to zrobić. Kiedy dane uzupełni, wystarczy kliknąć „wyślij", następnie i podatnik otrzyma automatycznie urzędowe poświadczenie odbioru.

Kto będzie chciał rozliczyć się razem z małżonkiem lub wesprzeć swoim podatkiem organizację pożytku publicznego, będzie musiał sam wypełnić odpowiednie rubryki swojego zeznania.

W niektórych przypadkach deklaracje będzie trzeba obowiązkowo wysyłać elektronicznie. Będzie to dotyczyło płatników PIT oraz podmiotów niepełniących funkcji płatnika PIT (innych niż podatnicy) w przypadku przesyłania: PIT-4R, PIT-8AR-PIT-8C,PIT-11, PIT-R, IFT-1//IFT-1R oraz PIT-40.

Projekt nowelizacji przewiduje różne terminy składania informacji podatkowych oraz rocznego obliczania podatku w zależności od formy ich przekazywana.

Takie dokumenty oraz informacje PIT-11A i PIT-40A przesyłane za pomocą środków komunikacji elektronicznych będą przekazywane do końca lutego. Natomiast informacje oraz roczne obliczenie podatku PIT-40 składane w formie papierowej będzie trzeba przekazać urzędowi skarbowemu o miesiąc wcześniej niż obecnie. Będzie to trzeba zrobić do końca stycznia.

Zmiany dotkną też podatników CIT, którzy nie będą moli już przekazywać niektórych deklaracji w formie papierowej. Obowiązek elektronicznego wysyłania będzie dotyczył:  CIT-8 i załączników do zeznania oraz IFT-2.

Sylwia Maliszewska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35201 )
Array ( [docId] => 35201 )