Upewnij się, jak prawidłowo rozliczać menadżera

Kategoria: PIT
Autor: Emilia Bartkowiak
Data: 19-08-2016 r.

W umowie o zarządzanie przedsiębiorstwem z menadżerem zawarto zapisy dotyczące wynagrodzenia, prawa do płatnej przerwy, wykonywania obowiązków zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych, Kodeksu cywilnego, aktu założycielskiego spółki, regulaminu pracy itp. Na korzystanie z telefonu służbowego, wypłacanie ryczałtu samochodowego zawarto odrębne aneksy do umowy. Sprawdź, jak należy traktować taką umowę pod kątem rozliczania składek ZUS, PIT oraz VAT.

Przychody menadżera uzyskane z tytułu kontraktu (umowy o zarządzenia firmą) rozlicza płatnik, potrącając ryczałtowe koszty (tak jak u pracowników).

Usługi świadczone na podstawie kontraktów menedżerskich

Płatnik podatku rozlicza przychody nie tylko z tytułu klasycznych kontraktów menedżerskich, ale także uzyskane z umów o zarządzanie przedsiębiorstwem i „umów o podobnym charakterze" (Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer w interpretacji z 23 czerwca 2006 r. (1439/DF/41/21/2006/art. 14a).

Trzeba pamiętać, że usługi świadczone na podstawie kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze zawsze będą usługami należącymi do działalności wykonywanej osobiście i to niezależnie, czy podatnik dokona wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, czy też nie.

Warto tutaj wspomnieć, że przychody z kontraktów menedżerskich i świadczenia usług zarządzania nie mogą być rozliczane w ramach działalności gospodarczej. Menedżer może prowadzić firmę, ale jego wynagrodzenie zaliczane jest do przychodów z działalności wykonywanej osobiście.

Kontrakt menedżerski to umowa cywilnoprawna

Na mocy której przyjmujący zlecenie (zarządca, menedżer) zobowiązuje się za wynagrodzeniem do stałego wykonywania czynności zarządu przedsiębiorstwem zleceniodawcy w jego imieniu i na jego rzecz.

Zapamiętaj!

Często oprócz wynagrodzenia zasadniczego, premii, świadczeń dodatkowych - tzw. złotego parasola (np. wczasy zagraniczne 2 razy do roku, prywatna opieka medyczna dla całej rodziny) menedżerowi zostaje powierzone mienie zleceniodawcy w postaci samochodu, telefonu, laptopa.

Wydatki na samochód służbowy, telefon komórkowy, laptop i szkolenia a PIT

Wydatki na telefon komórkowy, samochód służbowy, laptop z jakich korzysta menedżer w celach służbowych, a także wyjazdy służbowe, szkolenia finansowane przez zleceniodawcę (rozliczenie delegacji) będą kosztem uzyskania przychodu dla przedsiębiorstwa zleceniodawcy, jeżeli może on udowodnić na podstawie dokumentów służbowych charakter korzystania z tych środków i świadczeń.

Składki na ZUS za menadżera

Menedżerowie zatrudnieni w ramach kontraktu podlegają obowiązkowo wszystkim ubezpieczeniom, poza dobrowolnym chorobowym. 

Ubezpieczenie zdrowotne menadżera

Kontrakt menedżerski jest zawsze tytułem zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego, zapewniającego bezpłatne świadczenia służby zdrowia. Płatnikiem składek jest zleceniodawca.

PIT od przychodów uzyskiwanych przez menadżerów

Menedżerowie nie mogą rozliczać się jak przedsiębiorcy. Źródłem przychodów jest m.in. działalność wykonywana osobiście.

Przychodem otrzymywanym z tytułu zawarcia kontraktu menedżerskiego jest wartość wypłacanego wynagrodzenia.

Przepisy ustawy o PIT nie dają menedżerom dużej swobody co do rozliczania uzyskanych dochodów. Zostały m.in. ograniczone prawa zaliczania do kosztów uzyskania przychodów ponoszonych wydatków.

Zapamiętaj!

Osoby zatrudnione na podstawie kontraktów menedżerskich mogą pomniejszać swoje przychody o koszty uzyskania przychodów. Jednak menedżerowie mogą jedynie w swoich rozliczeniach uwzględniać zryczałtowane koszty takie same, jak w przypadku osób zatrudnionych na podstawie umów o pracę.

Od przychodu uzyskanego na podstawie umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktu menedżerskiego lub umowy o podobnym charakterze pobierana jest zaliczka na podatek, zgodnie z zasadami określonymi w art. 41 ust. 1 ustawy o PIT.

Podmioty zawierające z podatnikami kontrakty menedżerskie będą płatnikami dla tych menedżerów.

Podatek VAT

Osoba zatrudniona na podstawie kontraktu menedżerskiego, która nie prowadzi działalności gospodarczej nie jest podatnikiem VAT. Jednak warto pamiętać o tym, że aby tak się stało zawarta umowa musi określać:

  • warunki wykonania czynności,
  • wynagrodzenie,
  • że zlecający wykonanie czynności menedżerowi ponosi za nie odpowiedzialność wobec osób trzecich.

Jeśli kontrakt menedżerski nie będzie zawierał tych warunków, osoby zatrudnione na jego podstawie będą podatnikami VAT. Oczywiście menedżerowi, który będzie podatnikiem podatku od towarów i usług, przysługuje zwolnienie od tego podatku.

Więcej komentarzy ekspertów znajdziesz na Portalu FK. 

Emilia Bartkowiak, radca prawny

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39450 )
Array ( [docId] => 39450 )