Wypełnianie deklaracji podatkowych za 2014 r. jest łatwiejsze

Kategoria: PIT
Autor: Samir Kayyali
Data: 02-04-2015 r.

Wstępnie wypełniony PIT, dodatkowe preferencje w uldze na dzieci – to tylko niektóre udogodnienia podatkowe, z których można skorzystać wypełniając zeznanie za 2014 r. Na dostarczenie deklaracji do urzędu skarbowego jest czas do 30 kwietnia.

Jednym z udogodnień przewidzianym przez Ministerstwo Finansów ma być wstępnie wypełniony PIT przez administrację podatkową dla pracowników zatrudnionych w ramach umowy o pracę lub rozliczających dochody z umów zleceń i dzieło. Podatnik w dedykowanej platformie elektronicznej ma wgląd i możliwość modyfikacji swojego PIT-a, który wstępnie zostanie stworzony na podstawie PIT-11 dostarczanych przez płatników.

 

Podatnik może skorzystać z ulg i odliczeń przez dokonywanie odpowiednich wyborów w platformie elektronicznej administrowanej przez ministerstwo. Usługa w praktyce będzie pozwalała podatnikom przygotowywać zeznania roczne w podobny sposób, w jaki działają komputerowe programy do wypełniana zeznań.

Już w zeznaniach podatkowych składanych za rok 2014 podatnicy mogą skorzystać z ulgi na dzieci w jej nowym kształcie. Ulga na dzieci pozwala podatnikom odliczyć od należnego podatku dochodowego określone kwoty – tym wyższe im więcej podatnik ma dzieci na utrzymaniu.

Aktualnie limity w uldze na dzieci wynoszą:

  • na pierwsze dziecko 1112,04 zł,
  • na drugie 1112,04 zł,
  • na trzecie 2000,04 zł,
  • na czwarte i kolejne dzieci w rodzinie 2700 zł.

Obecnie bowiem podatnik, którego podatek należny jest zbyt niski, aby mógł odliczyć całą dostępną dla niego ulgę i tak będzie mógł to zrobić. Fiskus zwróci mu bowiem różnicę w wysokości kwoty, której nie miał z czego odliczyć. Oznacza to, że rodziny wielodzietne o niższych dochodach będą w tym zakresie traktowane preferencyjnie, a niewykorzystana część ulgi w porównaniu do lat ubiegłych im nie przepadnie.

W taki samym kształcie jest utrzymana ulga na Internet. Ulga ta polega na pomniejszeniu dochodu o faktycznie wydatkowane kwoty na użytkowanie sieci Internet udokumentowane fakturami bądź przelewami bankowymi. Roczne obniżenie dochodu z tego tytułu nie może przekraczać jednak kwoty 760 zł. Z ulgi tej w rozliczeniu za rok 2014 mogą skorzystać tylko podatnicy, którzy wcześniej z niej nie korzystali, bądź skorzystali w zeznaniu rocznym za rok 2013.

Samir Kayyali, doradca podatkowy, ekonomista, ekspert ds. zarządzania ryzykiem podatkowym

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36849 )
Array ( [docId] => 36849 )

Array ( [docId] => 36849 )