Zmienią się zasady rozliczeń podatkowych ze Słowacją 

Kategoria: PIT
Data: 15-12-2013 r.

Posłowie przyjęli ustawy o ratyfikacji umów dotyczących podatków z Belize, Wspólnotą Bahamów oraz o zmianie umowy podatkowej ze Słowacją. Protokół między RP a Republiką Słowacką usuwa m.in. przepis dotyczący możliwości odliczania podatku fikcyjnego (usunięcie klauzuli tax sparingu). Ponadto zmienią się stawki podatkowe dla dywidend i odsetek.

6 grudnia 2013 r. Sejm przyjął ustawy o ratyfikacji umów dotyczących podatków z Belize, Wspólnotą Bahamów oraz ustawę o zmianie umowy podatkowej ze Słowacją.

Umowa podatkowa z Belize

Umowa z Belize została podpisana 16 maja 2013 r. Zakłada wymianę informacji dotyczących wymiaru i poboru podatków, windykacji i egzekucji zaległości podatkowych.

W przypadku Polski umowa dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych oraz od osób prawnych oraz podatku od towarów i usług. Natomiast w przypadku Belize: podatku dochodowego (włączając podatek wyrównawczy lub opłatę wyrównawczą), podatku od działalności gospodarczej, ogólnego podatku od sprzedaży.

 

Zgodnie z umową na żądanie strony można wymieniać informacje dotyczące m.in.:

  • wymiaru i poboru podatków
  • windykacji i egzekucji zaległości podatkowych czy
  • dochodzenia w sprawach podatkowych lub ścigania w sprawach przestępstw podatkowych.

Umowa reguluje ponadto kwestie związane z prowadzeniem kontroli za granicą, ponoszenie kosztów udzielenia informacji.

Umowa między RP a Wspólnotą Bahamów

Posłowie przyjęli ponadto ustawę o ratyfikacji umowy między RP a Wspólnotą Bahamów o wymianie informacji w sprawach podatkowych oraz Protokołu do tej Umowy, podpisanych w Nowym Jorku 28 czerwca 2013 r.

W przypadku Polski dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku od osób fizycznych. W stosunku do Wspólnoty Bahamów - odnosi się do wszystkich podatków. Zgodnie z umową strony będą się wymieniały informacjami podatkowymi.

Zmieniona umowa ze Słowacją

Sejm przyjął też ustawę o ratyfikacji protokołu między RP a Republiką Słowacką o zmianie umowy między RP a Republiką Słowacką w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Warszawie 18 sierpnia 1994 r., podpisanego w Bratysławie 1 sierpnia 2013 r.

Protokół usuwa przepis dotyczący możliwości odliczania podatku fikcyjnego (usunięcie klauzuli tax sparingu). Ponadto zmienią się stawki podatkowe dla dywidend i odsetek.

Do umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania ze Słowacją dodano również klauzulę nieruchomościową przewidującą, że opodatkowaniu może podlegać transakcja zbycia udziałów (akcji) spółki, w której nieruchomości stanowią przynajmniej połowę jej majątku. Podatek będzie mógł być nałożony przez państwo położenia nieruchomości.



Sylwia Maliszewska



Zobacz także:

raj podatkowy, dywidenda, rozliczenie podatku, pit

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33513 )
Array ( [docId] => 33513 )