Zryczałtowany podatek dochodowy zależny od wysokości wynagrodzenia

Kategoria: PIT
Data: 20-05-2014 r.

Dla opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym istotne znaczenie ma kwota wynikająca z umowy, a nie ilość poszczególnych wypłat. Nie można stosować podatku zryczałtowanego, jeżeli wynagrodzenie przewyższa kwotę 200 zł. Tytułem prawnym do wynagrodzenia może być zarówno powołanie, uchwała, zlecenie bądź inny dokument o podobnym charakterze.

Członkowie rady nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej za udział w posiedzeniach rady otrzymują wynagrodzenie w formie ryczałtu. Umowa z członkiem rady nadzorczej (który nie musi być członkiem spółdzielni) jest zwykle zawierana na okres jego powołania, a wynagrodzenie wypłacane jest miesięcznie. Nie zawsze wiadomo czy w takich przypadkach członek rady nadzorczej spółdzielni może skorzystać z ryczałtowego rozliczenia podatku dochodowego. Okazuje się, że nie.

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy o PIT, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów zwolnionych na podstawie art. 21, 52, 52a i 52c ustawy oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Jednym ze źródeł przychodów jest działalność wykonywana osobiście.

Do tej kategorii przychodów kwalifikują się przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.

Zakwalifikowanie przychodów do działalności wykonywanej osobiście powoduje, że na osobach fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, osobach prawnych i jej jednostkach organizacyjnych oraz jednostkach organizacyjnych niemających osobowości prawnej, jako płatnikach dokonujących wypłat z powyższych tytułów, ciąży obowiązek pobrania zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, najniższą stawkę podatkową, czyli 18 proc.

Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 5a ustawy o PIT, od dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy (18 proc.) z działalności wykonywanej osobiście, jeżeli kwota należności określona w umowie zawartej z osobą niebędącą pracownikiem płatnika nie przekracza 200 zł.

Anna Duszyńska, właścicielka biura rachunkowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34913 )
Array ( [docId] => 34913 )