Bed and breakfast z 8 proc. VAT

Kategoria: VAT i akcyza
Autor: Mariusz Olech
Data: 11-08-2014 r.

Jeżeli hotel oferuje klientom nocleg z wliczonym w cenę usługi śniadaniem (bed & breakfast) mamy do czynienia ze świadczeniem kompleksowym, uzasadniającym zastosowanie w stosunku do całej usługi stawki VAT 8%. Oddzielnie trzeba opodatkować usługę śniadania, jeżeli klienci oddzielnie płacą za nocleg i posiłki.

Usługi noclegowe opodatkowane są według obniżonej stawki VAT w wysokości 8% (art. 41 ust. 2 w związku z art. 146a pkt 2 i z pozycją 163 załącznika nr 3 ustawy o VAT). Pozycja ta odsyła do działu 55 Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) obejmującego usługi związane z zakwaterowaniem. Chodzi tutaj m.in. o usługi świadczone przez: hotele, motele i pensjonaty, schroniska młodzieżowe, domy letniskowe, pola kempingowe, pola namiotowe itp.

 

Oprócz noclegów hotele czy pensjonaty oferują swoim gościom również wyżywienie, a często także parking, basen, saunę, zabiegi kosmetyczne itp. Wówczas pojawia się problem, czy tego rodzaju usługi traktować, jako jedną usługę kompleksową hotelu opodatkowaną według stawki 8%, czy też może rozliczać je odrębnie, a w konsekwencji stosować do nich różne stawki VAT (w tym 23%). Sposób rozliczania tego rodzaju świadczeń będzie zależeć od konkretnego przypadku.

Stawka preferencyjna ma zastosowanie do całego świadczenia, tzn. że dotyczy nie tylko usługi noclegowej, jako usługi głównej, ale także do mającej charakter pomocniczy usługi gastronomicznej. Takie świadczenie nie podlega wówczas odrębnemu opodatkowaniu (co mogłoby się wiązać z koniecznością zastosowania 23% stawki podstawowej), lecz jest korzystniej opodatkowane w ramach usługi podstawowej. W takim przypadku usługa gastronomiczna stanowi integralną część kompleksowej usługi hotelarskiej.

Należy pamiętać, że gdy śniadanie czy kolacja są oferowane niezależnie od usługi noclegowej a klienci płacą za nie oddzielnie, to mamy do czynienia z odrębnymi świadczeniami, które należy też oddzielnie opodatkować.

Jeżeli jednak klienci hotelu czy pensjonatu zdecydują się na odpłatne skorzystanie z oferowanych innych opcji niewliczonych w cenę pobytu to, mimo, że należności za te dodatkowe usługi pobierane są od nich dopiero przy opuszczaniu miejsca noclegowego, to i tak te dodatkowe usługi podlegają odrębnemu rozliczeniu. Wówczas może wystąpić konieczność zastosowania do nich stawki 23%.

Mariusz Olech, prawnik, specjalista podatkowy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35499 )
Array ( [docId] => 35499 )