VAT na zasadach ogólnych w usługach hotelowych

Kategoria: VAT i akcyza
Autor: Mariusz Olech
Data: 15-07-2014 r.

Podatnikom świadczącym usługi hotelowe wolno odliczać podatek naliczony przy zakupach towarów i usług wykorzystywanych w związku z tą działalnością na zasadach ogólnych. Prawa do odliczenia nie mają natomiast nabywcy tego typu usług.

Przedsiębiorcy prowadzący hotele i pensjonaty odliczają VAT na zasadach ogólnych. W konsekwencji również ich dotyczą określone w ustawie o VAT zakazy odliczania podatku naliczonego. Jeden z takich zakazów przewidziano w art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT. Na jego podstawie obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych (z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób). Oznacza to, że podatnik nabywający tego typu usługi nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego.

 

Zakaz odliczenia VAT z faktury za hotel dotyczy również samych podatników świadczących usługi hotelowe, jeśli w związku z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą korzystają z obcych hoteli i wyżywienia.

Nie ma natomiast przeszkód, żeby przedsiębiorca prowadzący hotel czy pensjonat odliczył VAT od usług kateringowych świadczonych dla jego firmy (w związku z działalnością opodatkowaną) np. podczas podróży służbowej pracowników. Dzieje się tak dlatego, że usługi kateringowe nie są tożsame z usługami gastronomicznymi.

Możliwość odliczenia VAT od nabywanych usług noclegowych i gastronomicznych będzie przysługiwała również w sytuacji, gdy te usługi są elementami szerszego świadczenia kompleksowego. Podatnik musi być jednak to w stanie odpowiednio wykazać. Będzie tak przykładowo w przypadku zakupu przez podatnika tzw. pakietu konferencyjnego, obejmującego oprócz wynajęcia w hotelu i sal konferencyjnych (jako usługi głównej) oraz nocleg i wyżywienie. Organy podatkowe dopuszczają uznanie takich pakietów za jedną usługę kompleksową.

Mariusz Olech, prawnik, specjalista podatkowy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35414 )
Array ( [docId] => 35414 )