Będzie rozporządzenie dotyczące określania proporcji VAT

Kategoria: VAT i akcyza
Autor: Rafał Kuciński
Data: 16-11-2015 r.

Z początkiem przyszłego roku zmianie ulegną przepisy ustawy o VAT, które dotyczą proporcji odliczania podatku przez podatników prowadzących działalność mieszaną. Przepisy zostaną dostosowane m.in. do orzecznictwa TSUE. Wymaga to wydania rozporządzenia wykonawczego.

W nowym rozporządzeniu dla niektórych podatników wskazane zostaną sposoby określania proporcji uznane za najbardziej odpowiadające specyfice wykonywanej działalności i dokonywanych przez nich nabyć. Regulacje dotyczyć będą jednostek samorządu terytorialnego (JST), samorządowych jednostek budżetowych, państwowych jednostek budżetowych, uczelni publicznych i instytutów badawczych. Rozporządzenie wejdzie w życie 1 stycznia 2016 r.

Komentarz eksperta

 

Podatnicy nie będą jednak musieli korzystać ze wskazanych w rozporządzeniu sposobów określania proporcji jeśli uznają, że inny sposób jest w ich ocenie bardziej adekwatny (reprezentatywny). Równocześnie jednak nie będą mieć wtedy pewności prawa gwarantowanej rozporządzeniem. Przykładowo, dla samorządowych jednostek budżetowych zaproponowano metody mające „obrotowy” charakter, polegające na ustaleniu udziału „obrotów” z tytułu działalności gospodarczej w „obrocie” całkowitym z tytułu działalności gospodarczej i działalności będącej poza VAT.

Rafał Kuciński, prawnik, specjalista z zakresu VAT

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38045 )
Array ( [docId] => 38045 )