Problem: Wspólnicy spółki jawnej zamierzają wycofać z majątku spółki jawnej nieruchomość zakupioną ze środków spółki w 2004 r., bez VAT. Według aktu notarialnego nieruchomość kupiła spółka cywilna, która później została przekształcona w jawną, bez zmian wspólników. Nieruchomość jest wpisana do ewidencji środków trwałych spółki. Na podstawie jakich dokumentów należy wycofać nieruchomość z majątku spółki. Dodam, że obecnie nieruchomość jest wynajmowana, spółka zajmuje się wynajmem lokali.
Co zrobić, aby wycofywać nieruchomość z majątku spółki?
Nieodpłatne przekazanie nieruchomości z majątku spółki jawnej do majątków prywatnych wspólników, na skutek czego staną się oni współwłaścicielami udziałowymi nie powoduje powstania przychodu ani po stronie spółki, ani po stronie wspólników.
Wyjaśnienie: W opisanej sytuacji przepisy podatkowe nie nakładają obowiązku sporządzenia dokumentów takich jak faktura, rachunek itp. Aby wykreślić nieruchomość z ewidencji wystarczy akt notarialny o przekazaniu nieruchomości.
W interpretacji z 5 lipca 2013 r., nr IPTPB1/415-222/13-4/MAP Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdził m.in., że „(…) jeżeli przekazanie prawa własności nieruchomości z majątku Spółki jawnej do majątków osobistych jej wspólników będzie miało charakter nieodpłatny, to czynność ta nie będzie rodziła dla Wnioskodawczyni, jako wspólnika Spółki jawnej, skutków podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych w postaci powstania obowiązku podatkowego”.
Zwróćmy uwagę, że dostawa towarów to również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:
- przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
- wszelkie inne darowizny
- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.
Mając na uwadze fakt, że przy nabyciu nieruchomości nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego, to przekazanie jej do prywatnych majątków wspólników nie będzie podlegało opodatkowaniu VAT.
Znajdź rozwiązanie problemów podatkowych, rachunkowych, a także dotyczących kadr, płac i ZUS.
art. 7 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 710 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: umowa spółki
