Fiskus skontroluje odliczanie VAT od paliwa

Kategoria: VAT i akcyza
Autor: Piotr Kowalski
Data: 09-07-2015 r.

Od 1 lipca przedsiębiorcy mogą odliczać 50% VAT z faktur za paliwo. Ministerstwo finansów zapowiada jednocześnie kontrole mające na celu sprawdzanie, czy paliwo jest rzeczywiście wykorzystywane do napędu pojazdów firmowych.

Od 1 lipca 2015 r. wygasł całkowity zakaz odliczania VAT od nabycia paliwa wykorzystywanego do napędu samochodów osobowych oraz niektórych innych pojazdów samochodowych, wykorzystywanych przez podatnika do celów „mieszanych", czyli do działalności gospodarczej i do celów prywatnych.

 

Do końca czerwca 2015 roku obowiązywał tymczasowy przepis wyłączający, co do zasady, możliwość odliczania podatku naliczonego przy nabywaniu paliw wykorzystywanych do napędu:

  1. samochodów osobowych oraz
  2. innych niż samochody osobowe pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, w których liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi:
      a) 1 – jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 425 kg,
      b) 2 – gdy dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 493 kg,
      c) 3 lub więcej – jeśli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 500 kg.

Obecnie z tytułu nabycia paliwa wykorzystywanego do napędu pojazdów wykorzystywanych do celów mieszanych przedsiębiorca może odliczyć  VAT w wysokości 50%. Mogą się jednak pojawić wątpliwości dotyczące odliczenia podatku z tytułu paliwa nabywanego przed 1 lipca 2015 r.,  a udokumentowanego fakturą wystawioną 1 lipca br. lub po tej dacie.

W wydanym przez Ministerstwo Finansów komunikacie czytamy, że jeżeli podatnik kupił paliwo do 30 czerwca 2015 r., to bez względu na to, że faktura została wystawiona przykładowo 4 lipca 2015 r., nie ma on prawa do  odliczenia podatku.

Jak wyjaśnił resort finansów obowiązek podatkowy u sprzedawcy powstał bowiem przed 1 lipca 2015 r., zatem prawo do odliczenia należy również oceniać według stanu prawnego obowiązującego przed tą datą. Moment wystawienia faktury nie ma znaczenia dla ustalenia prawa do odliczenia, otrzymanie faktury ma jedynie znaczenie dla momentu zrealizowania prawa do odliczenia. Ministerstwo Finansów zapowiedziało też kontrole dotyczące rzeczywistego wykorzystywania paliwa do napędu pojazdów firmowych, zwłaszcza tych nabywanego po 1 lipca 2015 r.

Piotr Kowalski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37581 )
Array ( [docId] => 37581 )

Array ( [docId] => 37581 )