Gaz ziemny będzie opodatkowany akcyzą

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 19-02-2013 r.

Tylko do 31 października 2013 r. obowiązuje przejściowe zwolnienie od akcyzy gazu ziemnego przeznaczonego do celów opałowych, które wynika z unijnej dyrektywy. W Ministerstwie Finansów trwają jednak prace nad projektem zmian ustawy o podatku akcyzowym, który przewiduje szeroki zakres zwolnień.

W projekcie zmian ustawy o podatku akcyzowym uregulowano m.in. kwestię prowadzenia ewidencji przez podmiot niebędący finalnym nabywcą gazowym, który dokonuje nabycia wewnątrzwspólnotowego, importu, dostawy wewnątrzwspólnotowej, eksportu lub sprzedaży wyrobów energetycznych o kodzie CN 2705 00 00, CN 2711 11 00, CN 2711 21 00 i CN 2711 29 00. Ewidencja będzie możliwa zarówno w formie papierowej lub elektronicznej. Do celów kontroli trzeba ją przechowywać przez 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym została sporządzona.

Zwolnieniu z akcyzy będzie podlegać zużycie gazu w celach opałowych m.in.: w procesie produkcji energii elektrycznej, w procesie produkcji wyrobów energetycznych, do przewozu towarów i pasażerów koleją, do łącznego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej, w pracach rolniczych, ogrodniczych, w hodowli ryb, oraz w leśnictwie, w procesach mineralogicznych, elektrolitycznych i metalurgicznych oraz do redukcji chemicznej.

Zwolnieniu podlegać będzie także zużycie w celach opałowych przez zakłady energochłonne, w których wprowadzone zostały w życie systemy prowadzące do osiągania celów dotyczących ochrony środowiska lub do podwyższenia efektywności energetycznej.

 

Akcyzie nie będzie podlegać zużycie gazu w celach opałowych przez określonych odbiorców, m.in.: gospodarstwa domowe, organy administracji publicznej, jednostki Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, szkoły, przedszkola i inne podmioty systemu oświaty, żłobki i kluby dziecięce, szpitale, przychodnie i inne podmioty lecznicze, jednostki organizacyjne pomocy społecznej, organizacje pożytku publicznego.

Warunkiem zastosowania zwolnienia będzie prowadzenie odpowiedniej ewidencji wyrobów energetycznych. Ewidencję trzeba przechowywać przez 5 lat.

Autor: Sylwia Maliszewska
Opracowanie redakcyjne: Katarzyna Brzozowska


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31325 )
Array ( [docId] => 31325 )