Informacja o samochodzie z pełnym odliczeniem VAT przesyłana elektroniczne

Kategoria: VAT i akcyza
Autor: Rafał Kuciński
Data: 20-03-2014 r.

Od samochodów osobowych używanych wyłącznie do celów służbowych od 1 kwietnia 2014 r. będzie można odliczać 100% VAT. Konieczne będzie przy tym prowadzenie ewidencji pojazdu oraz złożenie do urzędu skarbowego VAT-26. Informację będzie można złożyć w wersji elektronicznej.

Pełne odliczenie podatku od pojazdów przeznaczonych wyłącznie do działalności gospodarczej będzie wymagało składania organom podatkowym informacji o samochodach na druku VAT-26. Z obowiązku tego będzie trzeba się wywiązać w terminie 7 dni od dnia, w którym przedsiębiorca poniesie pierwszy wydatek związany z tymi pojazdami.

 

Resort finansów przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia rodzajów deklaracji, które mogą być składane za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Dzięki temu podatnik będzie mógł wysłać VAT-26 do urzędu skarbowego w wersji elektronicznej.

Ministerstwo Finansów przygotowało ponadto rozporządzenie z 11 marca 2014 r. w sprawie pojazdów samochodowych uznawanych za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika.

Obecnie w katalogu pojazdów uznanych za wykorzystywane wyłącznie do działalności podatnika są pojazdy, których konstrukcja wyklucza ich używanie do celów prywatnych. Od takich pojazdów przedsiębiorca może odliczyć pełen VAT. Należą do nich m.in. koparka czy żuraw samochodowy.

Nowe przepisy rozszerzają katalog pojazdów specjalnych o auta o przeznaczeniach: pogrzebowy i bankowóz typu A lub B. Warunkiem uznania tych samochodów za pojazdy specjalne jest to, aby miały one jeden rząd siedzeń albo ich dopuszczalna masa całkowita była większa niż 3 tony. Oba rozporządzenia mają wejść w życie 1 kwietnia 2014 r.

Rafał Kuciński, Sylwia Maliszewska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34436 )
Array ( [docId] => 34436 )

Array ( [docId] => 34436 )