Informacja o samochodzie z pełnym odliczeniem VAT przesyłana elektroniczne

Kategoria: VAT i akcyza
Autor: Rafał Kuciński
Data: 20-03-2014 r.

Od samochodów osobowych używanych wyłącznie do celów służbowych od 1 kwietnia 2014 r. będzie można odliczać 100% VAT. Konieczne będzie przy tym prowadzenie ewidencji pojazdu oraz złożenie do urzędu skarbowego VAT-26. Informację będzie można złożyć w wersji elektronicznej.

Pełne odliczenie podatku od pojazdów przeznaczonych wyłącznie do działalności gospodarczej będzie wymagało składania organom podatkowym informacji o samochodach na druku VAT-26. Z obowiązku tego będzie trzeba się wywiązać w terminie 7 dni od dnia, w którym przedsiębiorca poniesie pierwszy wydatek związany z tymi pojazdami.

Resort finansów przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia rodzajów deklaracji, które mogą być składane za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Dzięki temu podatnik będzie mógł wysłać VAT-26 do urzędu skarbowego w wersji elektronicznej.

Ministerstwo Finansów przygotowało ponadto rozporządzenie z 11 marca 2014 r. w sprawie pojazdów samochodowych uznawanych za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika.

Nowe przepisy rozszerzają katalog pojazdów specjalnych o auta o przeznaczeniach: pogrzebowy i bankowóz typu A lub B. Warunkiem uznania tych samochodów za pojazdy specjalne jest to, aby miały one jeden rząd siedzeń albo ich dopuszczalna masa całkowita była większa niż 3 tony. Oba rozporządzenia mają wejść w życie 1 kwietnia 2014 r.

Rafał Kuciński, Sylwia Maliszewska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Polecamy kancelarię:

Array ( [docId] => 34436 )
Array ( [docId] => 34436 )

Array ( [docId] => 34436 )